Categories
Intervista Lajme

Barzagli: “Situatë delikate te Juventus, më shqetëson kjo gjë për ndeshjet e ardhshme”

Andrea Barzagli ka folur për DAZN pas humbjes së Juventusit ndaj Atalantës. Ish-mbrojtësi thekson se Juve tashmë gjendet në një situatë delikate dhe skuadrës i mungon shpirti brenda vetes. Ja fjalët e tij.

 

JUVE – “Është në një situatë delikate. Humbja ndaj Atalantës mund të jetë diçka që ndodh, por ajo që më shqetëson janë uljet dhe ngritjet. Duket se po eksperimenton, por nuk janë në gjendje të shkojnë në një drejtim të caktuar. Juves nuk i mungojnë lojtarët, por shpirti dhe bindja për të qenë një ekip i madh kur ka rëndësi”.

 

TOLOI – “Ndërhyrja te Chiesa ishte vërtet e rëndësishme. Urime Toloit! Ajo ndërhyrje ishte perfekte dhe shpëtoi Atalantan nga një gol thuajse i sigurt”.

 

RONALDO – “Në këtë moment rezultatet dhe shifrat bëjnë që mungesa e tij të rëndojë. Por një skuadër si Juve ka nevojë për një lojtar të këtij kalibri: nuk ka asnjë golashënues që tremb mbrojtjet e kundërshtarëve”.

 

TRAVERSA – “Janë sinjale, besoj shumë në këto gjëra. Juventusi ishte i pafat dhe vendosi zemrën në fushë. Fati i keq të merr në anën tënde kur gjërat nuk shkojnë siç duhet”.

 

DËMTIMET – “Tek Juve është një moment në të cilin gjithçka po shkon keq, por kjo skuadër duhet të shkojë edhe përtej kësaj”.

Categories
Intervista Lajme

Gasperini: Luajtëm si të barabartë!

Gian Piero Gasperini komentoi fitoren kundër Juves për DAZN. Ja intervista e plotë:

Çfarë ndeshje ishte?

“ Djemtë më bënë një dhuratë mua, vetes dhe qytetit. Ishte që nga 89‘ që nuk fitonim në Torino. Ishte një ndeshje fizike që Atalanta luajti në mënyrë të barabartë.“

Ndryshime nga fillimi i sezonit?

“ Atalanta niset mirë sepse ndryshe nuk do të kishte 28 pikë. Nuk kemi marrë rezultat në disa ndeshje brenda por nuk kam parë skuadrën në vështirësi. Kemi patur mungesa për dëmtimet dhe i kemi paguar por skuadra është përgjigjur gjithnjë mirë.“

Aftësia për të vùajtur?

“ Ka patur momente ku kishim jashtë Toloi, Djimsiti e Palomino njëkohësisht. Kemi humbur peshën fizike në Manchester dhe pësuam 2 gola nga goditje standarte. Tani rekuperuam dhe po rekuperojmë të dëmtuarit. Do të kemi përsëri mundësinë për të krijuar lojë. Në pjesën e dytë mbajtëm mirë nga ky këndvështrim.“

Maturia?

“ Kam përshtypjen që e bëjmë gjithmonë ndeshjen. Këto vite në Europë kemi marrë vetëbesim, maturi dhe aftësi për të mbajtur ndeshjen. Kemi luajtur në fusha të vështira kundër skuadrave të forta. Edhe në Champions kemi marrë ndonjë humbje por jemi rritur. Rezultatet e ndeshjeve janë vendosur nga episode.“

Categories
Lajme

Allegri për DAZN: Nuk kapitalizojmë mjaftueshëm për rastet e krijuara! Komplimentohem me…

Allegri foli për gazetarët e DAZN pas humbjes në shtëpi kundër Atalantas. Ja intervista e plotë:

6 humbje në 19 ndeshje. Kush është problemi?

“ Sonte bëmë një ndeshje si ajo kundër Lazios, Fiores e Milan. Le të themi se kapitalizojmë pak për rastet që krijojmë. Sonte Atalanta ka gjuajtur pak në portë. Gjuajten e vetme besoj se e bëri Zapata tek gabimi ynë. Është noramlë që duhet të shënosh se diferenca e golave është themelore. Është momenti që po kalojmë sepse ka ankth, ngut, sepse kur nuk shënon shqetësohesh. Gjëja ka rëndësi, që e di dhe duhet ta bëjmë, është të vazhdojmë të punojmë, të punojmë tek gabimet. Duhet të arrijmë të fitojmë një ndeshje e më pas të vazhdojmë.“

Duhet të rishikosh vlerën e skuadrës? Nuk mund të jeni mes të parave?

“ Mendoj se skuadra është shumë e fortë, me vlera por ka momente ku gjërat nuk shkojnë mirë dhe nuk arrijmë të shënojmë. Por sic thashë më parë, kur në fillim dhe tani thonë se është skuadra më e fortë dhe duhet të fitojë kampionatin, mendoj se bëjnë vlerësime të gabuara. Juve është një skuadër që mund të luajë për 4 vendet e para, por në këtë moment jemi shumë mbrapa. Nuk shënojmë dot dhe duhet të punojmë. Unë bëj vlerësimet e mia, tek të cilat kam besim. Djemtë janë seriozë dhe nuk mund tu them gjë pas një paraqitje të tillë. Madje duhet të komplimentohem me ta.“

Mendon të vazhdosh kështu apo do ndryshosh gjë?

“ Duhet të jemi realistë për klasifikimin që kemi. Nëse jemi në këtë gjendje pas 14 ndeshjesh do të thotë që kemi këtë vlerë. Duhet të përmirësohemi e të fitojmë më shumë por nga ana e paraqitjet ishim mirë. Në Verona, kundër Sassuolo e Empoli luajtëm keq. Duhet të heqim presionin nga vetja dhe të luajmë të qetë për të marrë maksimumin. Juventus duhet të japë maksimumin për emrin që ka por nuk mund të fitojë cdo kampionat. Është cështje numrash. Duhet vetëm të punojmë e të vazhdojmë paraqitjet e mira. Morata ka shënuar gjithmonë ashtu si Dybala e Chiesa. Kemi lojtarë që shënojnë. Kemi humbur qetësinë. Kur nuk shënon të mungon ftohtësia e cinizmi në zonë. Por kjo nuk do të thotë që duhet të qëndrojmë në këtë pozicion në klasifikim.“

 

 

 

 

 

 

 

 

Categories
Lajme

Natën e mirë Allegri, kjo Juve ka ngordhur. Ja notat e ndeshjes

Përfundon këtu, mes fishkëllimave të Allianz Stadium dhe krizës që bëhet e sigurt kur lojtarët dhe tifozët largohen nga skena. Nata është më e errët mbi Torinon, i ftohti më i hidhur. Dhe 1-0 me të cilën Atalanta mposht bardhezinjtë, në një përballje të drejtpërdrejtë pa histori, bëhet kopertina e një skuadre pa ide dhe pa forcë për të reaguar.

Mjaftoi një blitz nga Zapata dhe një menaxhim mendjemprehtë, pa pretendimin e tepruar. Një recetë e së dielës që e çoi Juven të përplasej pas një muri të përsosur – Demiral ndër më të mirët, si dhe Toloi dhe Djimsiti -, duke i privuar ekipit zgjidhjet dhe thellësia, nga përpjekjet dhe ambicia. Juve tani është minus shtatë nga vendi i katërt. Fajtorin kryesor do ta zbulojë vetëm koha. Njihuni me notat:

 

SZCZESNY 6 – Një e dridhur në dalje dhe më pas Zapata, praktikisht në fushë të hapur, i cili printon një të djathtë në traversë dhe mbi vijë. Mbrëmje e hidhur, si shumë të tjera.

 

CUADRADO 5 – Më pak regjisor, por edhe më pak goditje. Në versionin e tij si mbrojtës, ai ka përdorim të kufizuar, si dhe autonomi.

 

BONUCCI 5.5 – Për Zapatan ka dëgjuar tashmë të flitet, megjithatë duket çdo herë një histori e re, ndonjëherë edhe më dramatike. Ndonjëherë fiton, herë humbet. Ndonjëherë nuk ka më.

 

DE LIGT 5 – Si një tik nervor, që nuk të lë të qetë. Juve nuk mbyllet kundër Atalantës, por holandezi është aty për të marrë fajet. Që ka mëkatin origjinal të mbajtjes në lojë të Zapatës në golin e 1-0.

 

ALEX SANDRO 5 – Ai mban një distancë të sigurt nga gjithçka dhe nga të gjithë, veçanërisht nga galopimet. Mbivendosje, disa. Edhe Toloi bën shaka me formën e tij.

 

CHIESA 5 – Përpiqet të luajë një ndeshje të strukturuar dhe të mos gjejë dalje; përpiqet të futet dhe të bëhet përsëri anarkist, përplaset kudo.

 

MCKENNIE 5.5 – Bujari për të shitur. Por është e tepruar në stilin amerikan: vrapon dhe lufton, por çfarë përpjekjeje kur vjen puna te arsyetimi. Bollëku vjen me një kosto, si çdo rast ​​i humbur.

 

LOCATELLI 6 – Një qendër e vëmendjes në fushë. Një ndihmë e madhe në të vetmet situata presioni apo në çdo rast menaxhimi të rregullt. Por gjithçka është kaq e zbehtë në errësirën e Juventusit.

 

RABIOT 5 – Luajti ndeshjen që duhej të bënte: të rëndësishme fizikisht, e bindur emocionalisht. Dhe në detin e mediokritetit, ai ndonjëherë del për të shpëtuar një Juve të shkathët dhe pa kurriz. Në fund u përshtat mirë me situatën.

 

DYBALA 5 – E vërteta e plotë sezonale: ai kurrë nuk e ka tërhequr skuadrën pas vetes. Gjithmonë ka fluturuar mbi krahët e entuziazmit të të tjerëve. Dhe në vështirësi, ai humbet kokën dhe topat me peshë.

 

MORATA 4.5 – Fishkëllimat e stadiumit bërtasin për angazhimin, megjithatë ato mbeten të ndashme nëse gjithçka që mungon është një referencë e fortë, solide, e cila pothuajse mund të krijojë varësi. Në vend të kësaj, ja ku jemi përsëri.

 

BERNARDESCHI 5 – Një zëvëndësim i gabuar. Asgjë më shumë.

 

KEAN 5 – Nuk e mban topin, as nuk jep thellësi. Mirupafshim.

 

KAIO JORGE 5 – Një thembër e pakuptimtë, një hyrje pa mend.

Categories
Lajme

Vendos goli i Zapates, tjeter humbje per Juven (Video)

Juventusi ka pësuar humbje nga Atalanta në shtëpi me rezultat 1-0 në kuadër të javës së 14-të  Serie A.

Zonja e Vjetër e nisi më mirë takimin, duke rrezikuar e para me Paulo Dybalan, por ky i fundit nuk ishte i saktë.

Atalanta në rastin e parë serioz arriti të shënojë. Berat Gjimshti dha një pasim të mirë për Duvan Zapatan, i cili me tu futur në zonë me një gjuajtje të bukur shënoi për 1-0.

Me këtë rezultat u mbyll pjesa e parë, pasi nuk prodhoi më raste.

Juventusi rrezikoi i parime Adrien Rabiot në minutën e 65-të, por Juan Musso bëri pritje të bukur.

Krejt në fund Juventusi ka mundu të barazojë, por goditja e dënimit e gjuajtur nga Dybala u ndal në shtyllë.

Atalanta pas fitores ngjitet mbetet në vendin e katërt me 28 pikë, ndërsa Juventusi i teti me 21 pikë.

Categories
Lajme

Juve-Atalanta mbyllet e para/ Asist i Gjimshitit, Zapata ndëshkon bardhezinjtë (VIDEO)

Juventusi përballet me Atalantën në një sfidë mjaft të rëndësishme për renditjen në kampionat dhe për vazhdimësinë.

Bardhezinjtë e Alegrit vijnë pas një humbje të thellë 4-0 ndaj Çelsit në Ligën e Kampionëve, ndërsa zikaltrit e Gasperinit duan të hedhin pas krahëve barazimin 3-3 me Jang Bojsin.

Sfida pritet mjaft interesante dhe e luftuar pasi Atalanta dihet tashmë për futbollin e bukur që prodhon, ndërsa Juve luan në sytë e tifozëve të saj.

Sa i përket formacioneve, Alegri do të hedhë në fushë formacionin 4-4-2, ndërsa Gasperini i është përgjigjur me 3-4-3.

JUVENTUS- ATALANTA 0-1

Categories
Lajme

Juventus-Atalanta, ja ku mund ta shihni LIVE falas (VIDEO)

Serie A dhe Oversport vijojnë rrugëtimin së bashku, në Shqipëri e Kosovë ku transmetohet ekskluzivisht kampionati më i dashur për shqiptarët.

Në program për sot janë katër ndeshje. Ora 18:00 sjell ndeshjen më të rëndësishme të javës në Serie A.

Juventus-Atalanta është një betejë, që të dyja skuadrat duan ta fitojnë.

Bardhezinjtë e konsiderojnë pikë kyçe të sezonit sot.

Me të drejtë, pasi një fitore e afron me 1 pikë nga Atalanta e vendit të katërt.

Si zakonisht në skuadrën e Gasperinit nuk do të mungojë nga minuta e parë Berat Gjimshiti.

Juventus-Atalanta in diretta TV e streaming live - Jmania.it

LINK 1 LINK 2 LINK 3 LINK 4 LINK 5

 

Categories
Lajme

Juventus – Atalanta, formacionet zyrtare (FOTO)

Juventusi dhe Atalanta kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare për ndeshjen e vlefshme për javën e 14-të në Serie A.

Zonja e Vjetër është nikoqire e klubit nga Bergamo në takimin që pritet të zhvillohet në Allianz Stadium të Torinos me fillim nga ora 18:00.

Ekipi i drejtuar nga Massimiliano Allegri vjen në këtë ndeshje pas një formë pozitive me dy fitore radhazi në Serie A dhe synon të vazhdojë këtë seri.

Në anën tjetër, ekipi i Gianpiero Gasperinit gjendet edhe në formë më të mirë me katër fitore dhe dy barazime në gjashtë ndeshjet e fundit dhe ka udhëtuar për rezultat pozitiv në Torino.

Trajnerët e të dyja skuadrave kanë vendosur të startojnë me formacionet më të mira të mundshme, pavarësisht mungesave.

Image

Te mysafirët nga minuta e parë luan shqiptari Berat Gjimshiti, teksa te vendasit starton Federico Chiesa.

Juventus: Szczesny; Cuadrado, Bonucci, De Ligt, Alex Sandro; McKennie, Locatelli, Rabiot, Chiesa; Dybala, Morata;

Atalanta: Musso; Toloi, Demiral, Gjimshiti; Zappacosta, De Roon, Freuler, Maehle; Pessina; Duvan Zapata, Malinovskyi

Categories
Lajme Statistika

Juve-Atalanta, e dhëna shokuese, një mesfushor i Atalantës ka bërë më mirë se katër të Juves

Janë nëntë golat në të cilët Pasalic ka marrë pjesë në mënyrë aktive në këtë edicion të kampionatit të Serie A. Mesfushori i Atalantas tashmë ka shënuar katër gola dhe ka bërë pesë asistime, shifra që e vendosin atë në vendin e parë të renditjes në këtë front, mes mesfushorëve të të njëjtit rol.

Dhe sikur kjo shifër të mos mjaftonte për të shqetësuar Juventusin për ndeshjen e kësaj pasditeje ndaj zikaltërve të Gasperinit, ja që nga një krahasim i shpejtë del një e dhënë edhe më dëshpërues: në të njëjtin numër golash, në fakt, kanë marrë pjesë katër mesfushorë të Juves.

Ata janë Locatelli , McKennie, Bentancur dhe Rabiot. Të gjithë së bashku. Katër për mesfushorin italian, dy për amerikanin dhe po aq për urugujanin, me francezin që mbylli rreshtin me një asistim. Kur thonë “katër nuk bëjnë një”…

Ah po, sikur të mos e kishim përsëritur sa duhet, janë të largëta kohët e linjës së mesfushës të përbërë nga Vidal, Pogba, Pirlo dhe Marchisio.

Çdo ditë që kalon, duket se ka një arsye më shumë të mirë për të vazhduar me një rimodelim të shpejtë dhe efektiv të mesfushës së Juventusit, që – për ata që e kanë harruar – përveç elementëve të përmendur përfshin edhe emra të tjerë si Ramsey dhe Arthur.

Të gjithë (ose thuajse) të përfshirë në listën e shitjeve të mundshme për t’u lënë vend për prurjeve të reja, përforcime që, vetvetiu, janë në gjendje të paktën t’i afrohen atij Pasalicit të përmendur më sipër. Në numra dhe në përmbajtje.

Juventus – Atalanta Tactical Analysis: How Juve Exploited Atalanta's  Man-to-Man System

Categories
Lajme

Juventus kujdes, në kampionat Atalanta rrezikon të të bëhet një dele e zezë: ja arsyeja

Të harrohet Champions League, të mos humbitet treni në kampionat dhe … të largohet një mini tabu. Juventus zhytet drejt Atalantës – takimi të sot në orën 18:00 në Allianz Stadium – në atë që do të jetë ndeshja e 138-të mes dy skuadrave në të gjitha kompeticionet.

Juventusi ka fituar 73, barazime 48, Atalanta 16. Dhe nëse sfida e fundit mes dy skuadrave është finalja e Kupës së Italisë e fituar nga Juventusi më 19 maj, në kampionat Zonja nuk ka triumfuar ndaj zikaltërve prej dy vitesh.

Fitorja e fundit daton në 23 nëntor 2019: 3-1 në Bergamo, kur Juventusi i Sarrit fitonte me përmbysje ndaj ekipit të Gasperinit falë Higuain dhe Dybala.

Më pas edhe tre ndeshje të tjera: dy në Torino, të dyja të përfunduara në barazim dhe një humbje për Juventusin e Pirlos në Bergamo.

Megjithatë, nëse i shikon ato të mëparshmet me një këndvështrim më të gjerë, Atalanta është në kërkim të një fitoreje si mysafir që i mungon prej 32 vitesh: edhe që nga viti 1989, 1-0 me gol të Caniggia.

Duke folur për kampionët e së kaluarës, një shifër në pesë sulmuesit më profilikë të krahasimit, të quajtur tërësisht Juventus: ata janë Boniperti (15 gola), Del Piero (10), Hansen, Sivori dhe Trezeguet (8).