Marotta: “Pendesa ime te Juve ishte Haaland, Dybala te Inter ishte e kryer përmes një shkëmbimi”

Beppe Marotta, drejtori sportiv i Interit, foli gjatë Festivalit Sportiv, duke folur gjithashtu për një objektiv merkatoje që është afruar në mënyrë të përsëritur me Juventusin: Dusan Vlahovic. “Një talent i madh, gati si për të tashmen ashtu edhe për të ardhmen. Ishte qëllimi ynë i dytë në verë, do të kishte qenë më i miri. Por – pranoi Marotta – ne nuk ishim në gjendje ta përfundonim. Megjithatë jemi të lumtur me operacionin Dzeko”. Ish-,menaxheri i Juventusit foli edhe për lamtumirën me Conte-n: “Pas bisedimeve të atyre ditëve, ai nuk pa një rrugë të përbashkët. Ndodh, është sport. Respekti maksimal, por lojtarët dhe trajnerët kalojnë, klubet mbeten”, përfundoi ai.

PENDESA TE JUVENTUS- “Ne patëm mundësinë të merrnim Haaland për 2-2.5 milionë. Aty duhet të kesh forcën për të shkuar jashtë buxhetit kur të thonë se është një talent për t’u marrë. Aty futet krijimtaria financiare e kryerjes së operacionit. Ne mund ta kishim marrë me kohë, tani Haaland është një nga lojtarët më të rëndësishëm në skenën ndërkombëtare. A mund të arrijë në Itali? Absolutisht jo. Ka një hendek të madh me Premier League, La Liga, tani jemi një kampionat kalimtar, jo më shumë se destinacioni përfundimtar. Shih Lukaku-n”.

BLERJA E RONALDO – “Në kundërshtim me blerjen e CR7? Unë shpreha mendimin tim. Nga ana egoiste, të gjithë duhet të kenë një kampion si Cristiano. E njiha mirë për ato gjashtë muaj: ai është një kampion dhe gjithmonë mëson nga kampionët. Ronaldo imiton një profesionalizëm të madh, ka një kulturë të punës maksimale dhe kujeset për aspektet fizike dhe të karakterit. Ndoshta në atë moment mjedisi duhej të krahasohej me vlerësimet e një natyre ekonomiko-financiare. Nuk është një element që ka prishur marrëdhënien time me presidencën dhe menaxhimin, me të cilët ka një përzemërsi të madhe”.

DYBALA – “Ne ishim në gjendje ta merrnim në shtëpi falë marrëdhënieve të mira me Zamparinin, sepse Zamparini që zotëronte atë Palermo një ditë më tha: ‘Zgjohu dhe eja shpejt, sepse ka ardhur Thohir dhe Berlusconi ka telefonuar’. Unë fillova me Paratici-n dhe falë miqësisë që kisha me të ishim në gjendje ta bënim këtë. Nëse do ta merrja te Inter? Po, ka pasur një moment pasigurie. Ai me siguri do të nënshkruajë me Juven, besoj se sot është në kushtet më të mira për të përfaqësuar të tashmen dhe të ardhmen e Juves. Kur mund ta merrnim? Kur u ngrit hipoteza e një negocimi që përfshinte Icardin”.

NGA JUVE TE INTER – “Gjithashtu u mahnita, u bë me një shpejtësi të jashtëzakonshme. Unë e bëra njoftimin të shtunën pas ndeshjes me Napolin, të nesërmen Steven Zhang më dërgoi një mesazh të këndshëm duke më ftuar në një konfrontim me të. Ishte kjo mundësi që e shfrytëzova menjëherë, Inter është një klub i madh që nuk e zbuloj tani: largohem nga Juve dhe gjej Interin. Janë dy marka të një vlere të madhe, menjëherë u hodha në këtë realitet me karakteristikat që kam mbajtur për 40 vjet”.

MBROJTJA MË E MIRË – “Bonucci ka lidership të madh. Do të merrja dyshen Bonucci-Barzagli, Alex Sandro në të majtë dhe Hakimi në të djathtë. Evra ishte një lojtar shumë i rëndësishëm në ekonominë e dhomave të zhveshjes, sepse ai solli brenda të gjitha karakteristikat e fushës. Tek Juve ishin lojtarë që kishin fituar Kupa Bote, Kampionate dhe Champions. Nga këta kampionë një menaxher mëson gjithçka. Khedira, Evra dhe Dani Alves erdhën dhe na thanë se si të fitojmë. Nga kampionët mëson diçka që shkon përtej fushës”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *