“Botërori i 2006? Tek penalltitë mendova se Trezeguet më detyrohej diçka. Juve akoma në garë për kampionat, Lippi flet pa dorashka

Në Festival dello Sport di Trento është radha për të dalë në skenë e dy trajnerëve që kanë shkruar historinë e futbollit italian dhe më gjerë: Marcello Lippi dhe Arrigo Sacchi.

Të dy ndajnë gjithashtu përvojën si trajnerë të ekipit kombëtar, edhe nëse fatet e tyre ndahen nga rezultati i penalltive në një finale të Kupës së Botës. Në këtë drejtim, Lippi rrëfeu marrëdhënien e tij ndër vite me goditjen e penalltive:

“Në karrierën time pata mundësinë të përfundoja tre kompeticione kryesore me penallti. E para ishte finalja e Champions League 1996 kundër Ajax. Dhe sinqerisht e meritonim ta fitonim më parë.

Trezeguet looks back on his missed penalty in the final against Italy |  Web24 News

Kur gjyqtari vërshëlleu, të gjithë lojtarët erdhën drejt meje dhe ishin të gatshëm të merrnin përsipër penalltinë dhe unë e ndjeja fortë se ata donin ta fitonin atë ndeshje.

E dyta ishte finalja e Champions League 2003 dhe ajo ishte një ndeshje e dobët dhe në fund të saj lojtarët fshiheshin dhe në fakt ne humbëm. E treta ishte finalja e Kupës së Botës dhe e njëjta gjë ndodhi në 1996. Ndikon gjithashtu edhe gjendja shpirtërore, penalltitë nuk janë ekskluzivisht një llotari. Dhe kur Trezeguet shkoi të godasë penalltinë, mendova se ai më kishte borxh diçka për atë gabim në 2003″.Ex-Coach Lippi: "I Wouldn't Even Include Lazio Amongst the Title  Contenders" | The Laziali

Dy trajnerët më pas analizuan momentin aktual të Serie A, duke folur për favoritët e mundshëm në luftën e kampionatit. Ky është mendimi i Arrigo Sacchi: “Favoriti me obligim ishte Juventus, fillimi nuk ishte i mirë dhe jam kurioz të shoh se çfarë do të bëjnë ata këtu e tutje.

Përpara është Napoli, që, megjithatë, do të duhet të marrë një mentalitet që nuk e ka patur gjithmonë për të fituar. Inter tashmë ka më shumë siguri, edhe për të kaluarën e saj fituese. Milan luan më mirë se të tjerët dhe kjo është pothuajse një mrekulli, sepse ka kaq shumë të rinj. Frika është se mund të mbillet shumë për të korrur pak, siç ndodh ndonjëherë me të rinjtë, por Pioli i ka dhënë një identitet.

Por do të doja të kujtoja edhe një gjë tjetër: është korrekte të fitosh me borxhe?”. Marcello Lippi i bën jehonë: “Bazuar në atë që po shohim, më të akredituarit janë Milani, Napoli dhe Interi. Juventusi tashmë ka bërë një lloj ndjekjeje dhe nuk duhet ta përjashtojmë shumë shpejt”.Ex-Juventus & Inter Coach Marcello Lippi: "Inter Fully In The Running For  The Serie A Title"

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *