Categories
Lajme

Sconcerti: “Allegri nuk i ka ndrequr akoma gabimet, Dybala duhet të shënojë 20 gola dhe me Romën do të jetë…”

Le të flasim për kampionatin. Të dielën në mbrëmje ndeshja e madhe është Juventus-Roma. Çfarë prisni?

“Një ndeshje e bukur, e hapur për çdo rezultat, mund të përfundojë edhe 2-2 ose 3-3. Kujdes, sepse Juventus nuk i ka zgjidhur problemet e saj, ata ende kanë diçka me peshë brenda vetes, duhet të lirohen, por hendeku nga kryesuesit është ende shumë dhe u bën presion të pashmangshëm. Dybala është kthyer dhe është një lajm i mirë”.

Çfarë duhet të presim nga Dybala?

“Më e mira, natyrisht. Ai është një lojtar me 20 gola në sezon dhe në futboll duhet të dish të bësh një gjë mirë, jo shumë. Pra Dybala duhet të shënojë 20 gola”.

Kapitulli Chiesa: ende debatohet nëse është më mirë të luajë në të djathtë apo në të majtë.

“Është një marrëzi kolosale, Chiesa mund të luajë kudo. Sigurisht, ai godet më mirë me të djathtën. Por Paulo Sousa, kur e rreshtoi titullar në fillim të kampionatit, e bëri të luante si numër 10, të lirë për të shkuar drejt e drejt. Shikoni, Chiesa është përmirësuar shumë brenda një kohe të shkurtër.

Vetëm mendoni se në fillim të Kampionatit Europian ishte rezerva e Berardi-t, sot në këtë kombëtare ai duket i pazëvendësueshëm. Deri tani ishte vendimtar dy herë në ndeshje, tani më shumë, ka shtuar veprimet që vendosin dhe gjithmonë luan në një hapësirë ​​të vogël, sepse shkon shpejt, siç bënte Robben”.

Si e përkufizojmë në lidhje me babain e tij Enrico?

“Enrico Chiesa ishte një lojtar spektakolar, ai kishte një goditje të mprehtë, definitive. Mancini – kur luante – e donte gjithmonë pranë tij. Sot do të bënte gjëra të mëdha, gjithashtu sepse në atë kohë – midis Sampdoria, Parma dhe Fiorentina – ai kurrë nuk luajti për një ekip të madh. Sot do të shënonte 20 gola për kampionat. Dhe jo, me siguri nuk është inferior ndaj djalit të tij Federico”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *