Sa përfundon Juventus-Roma, ish-lojtari që veshi fanelat e të dyjave diplomat: “Për mua mbaron 1-1”

I intervistuar nga La Repubblica, Medhi Benatia, ish-lojtari i Juventusit dhe Romës, foli për ndeshjen e madhe të planifikuar për të dielën në Allianz Stadium në Torino:

“Nuk do të ketë një vlerë të ndryshme nga ajo që ka çdo vit. Si gjithmonë, do të të jetë një ndeshje e rëndësishme mes dy prej shesheve kryesore në Itali. Juve nuk po kalon një periudhë të mirë, ndoshta sepse po fillojnë nga një cikël i ri. Duhet t’i japim pak kohë ekipit dhe Allegri-t, i cili i njeh mirë si klubin ashtu dhe ambientin. Duhet durim”.

Allegri dhe Mourinho janë dy trajnerë aq të suksesshëm sa janë të ndryshëm në mënyrat dhe idetë e lojës. Trajneri i Juventusit gjithmonë ka preferuar të fitojë me të famshmen ”corto muso”, duke menduar së pari të mbrohet më shumë sesa të sulmojë.

Përkundrazi, ai i verdhekuqve është një trajner përfundimisht më ofensiv. Duke folur për dy trajnerët, Benatia zbuloi:

“Ata janë dy trajnerë të mëdhenj, të dy kanë fituar shumë. Por le ta pranojmë, kurrë nuk kam parë një trajner të shënojë në minutën e nëntëdhjetë e tre, kurrë nuk kam parë një trajner të bëjë një gabim për të shmangur një gol.

Në fund diferenca bëhet nga lojtarët që dalin në fushë. Sigurisht, me dy mjeshtra si ata në stol, mund të japin diçka më shumë”.

Benatia: "Dopo Juve-Napoli è stata dura. Potevo tornare a Roma"

Vitin e kaluar Roma e Fonseca-s fitoi shumë, por gjithmonë hasën vështirësi kundër emrave të mëdhenj. Çfarë mund t’i ketë kthyer skuadrës Speciale One? Benatia nuk ka dyshime:

“Mourinho është dikush që shton shumë, është ai që di të fitojë, arrin dhe sjell trofe. Ai është një nga trajnerët në botë aktivë që ka fituar më shumë, i jep diçka më shumë lojtarëve. Edhe pas një mijë pankinave ende ka entuziazmin e një trajneri 30-vjeçar: një pasion të pafund.

Unë kam qenë me fat që e takova dhe bisedova pak me të në Katar, dhe menjëherë e kupton se është një trajner i madh, që merr frymë nga futbolli dhe që një lojtar të gjejë një trajner të tillë është fat i jashtëzakonshëm”.Il pallone racconta: Medhi BENATIA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *