Van der Sar ekzalton de Ligt: “Është top player, më kujton Cristiano Ronaldo-n”

Me këmbëngulje dhe durim, dhe punë të palodhur, Matthijs de Ligt po krijon një hapësirë ​​të rëndësishme në Juventusin e Massimiliano Allegri-t: ai, i cili me Ajax eliminoi ekipin e Juventusit në Champions League, i fundit i udhëhequr nga trajneri livornez përpara pauzës dy vjeçare.

Falë atij sezoni, mbrojtësit holandez iu dha “Golden Boy”, çmimi për lojtarin më të mirë Under 21: tani, për de Ligt, ka ardhur momenti i pjekurisë futbollistike.

“Matthijs te Juventus ka dy mjeshtra si Chiellini dhe Bonucci, por ai gjithsesi po luan shumë. Vlera e de Ligt është e padiskutueshme, por të mos harrojmë se është 22 vjeç. Disa kritika janë normale, ai është pjesë e futbollit: Matthijs është një djalë që i do sfidat”.

Duke folur për mikrofonat e Tuttosport, Edwin Van Der Sar, ish-portier i Manchester United dhe Juventus, menaxher i përgjithshëm i Ajax-it dhe jurist i çmimit “Golden Player” (më i miri mbi 21 vjeç), foli për momentin që po përjeton ish-lojtari i tij.

“Ai është një top player dhe ka një mentalitet të madh: punon shumë për t’u përmirësuar. Unë nuk e kam parë atë në stërvitje për dy vjet e gjysmë, por ju siguroj se në atë kohë luante me ne, si shpirt gjithmonë më ka kujtuar të riun Cristiano Ronaldo të cilin e kisha si partner te Manchester United. De Ligt, edhe herët në mëngjes, kur nuk ishte në fushë, mund ta gjeje në palestër”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *