Categories
Lajme

Arsyeja pse Juventusi ka ndryshuar ngjyrën e logos në portokalli në rrjetet sociale!

Juventus ka ndryshuar logon zyrtare me të cilën prezantohet në profilet e saj sociale. Nuk është më “J” e zezë e stilizuar në një sfond të bardhë, por ka marrë një ngjyrë portokalli, pa referenca të tjera për ngjyrat sociale të klubit.

Një zgjedhje që nuk fsheh ndonjë strategji të veçantë marketingu, asnjë motivim të lidhur me frontin sportiv dhe madje as motivime të lidhura me nevojat e sponsorëve dhe partnerëve tregtarë, të cilët kërkojnë gjithnjë e më shumë “vëmendje” për të krijuar interes rreth fushatave të tyre.

Arsyeja është e një natyre krejtësisht të ndryshme, shumë më e lartë se sa për qëllime thjesht ekonomike.

Gjithçka nisi më 21 nëntorin e kaluar, një ditë pas suksesit të arritur ndaj Lazios. Një moment shumë i rëndësishëm për Juventusin e Max Allegrit, i cili në Olimpico merr një fitore që e rinis në kampionat, në një nga ndeshjet më të pritura të vitit. Në fakt përballë ish në detyrë, Maurizio Sarri i cili në Juventus solli një skudeto por zvarriti polemika dhe diskutime. Aq sa suksesi i nënshkruar nga Bonucci me penallti e bezdis edhe vetë trajnerin e Lacios me deklaratat për një “pushim” të hapur me botën e Juventusit.

Jo vetëm kaq, një tjetër ish-lojtari Gigi Buffon, tashmë portier i Parmës në Serinë B, u kujdes edhe për të mbajtur të ngrohta polemikat te Juventusi, i paaftë për të “ndërmjetësuar” në dhomat e zhveshjes kur kuptoi se mënyra e tij e afrimit duhej të rishikohej. “Shkëndija nuk goditi,” kujtoi Buffon “dhe për dikë si ai është thelbësore të ndërtohet me entuziazëm. Ai nuk e kishte atë dhe e konsideroi ndërmjetësimin një kusht dëshpërues”.

Por në atë 21 nëntor, mes komenteve, analizave dhe polemikave pas Lazio-Juventus, kishte vend edhe për klubin e Juventusit për të mbështetur një tjetër lloj fushate, ata ndryshojnë ngjyrën e logos sociale, duke e shndërruar atë nga e zeza në një sfond të bardhë plotësisht në portokalli. Një zgjedhje që ka mbetur sot dhe që shoqëron një pozicion preciz me karakter social dhe humanitar.

Juventusi doli në vijën e parë në mbështetje të të gjitha grave viktima të dhunës, për të bërë homazhe në ditën botërore kundër dhunes ndaj tyre. Këtë e bëri duke vendosur të ndryshojë ngjyrën e logos së saj në të gjitha profilet zyrtare sociale, duke e shndërruar atë nga e zeza në portokalli, e cila të kujton ngjyrën simbolike të kësaj beteje. Fushata ndërkombëtare, e promovuar nga Kombet e Bashkuara, quhet “Portokallia e botës” dhe i kushtohet ditës kundër dhunës ndaj grave, përvjetori i së cilës bie të enjten më 25 nëntor…

Fushata u nis nga Kombet e Bashkuara me një iniciativë që daton që nga viti 1991 dhe parashikon 16 ditë aktivizim midis 25 nëntorit dhe 10 dhjetorit të çdo viti dhe ngjyra portokalli tregon një “të ardhme më të ndritshme, pa dhunë ndaj grave dhe vajzave” që Juventusi donte të perkrahte duke parashikuar përvjetorin. Në këtë periudhë kohore, kërkesa e OKB-së është që të “vesh” ngjyrën portokalli në hapësirat fizike dhe virtuale dhe Juventusi nuk humbi kohë, duke ngjyrosur të gjitha llogaritë e tyre sociale…/Telesport

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *