Categories
Lajme

Gjithçka zi, shikoni dhe mahnituni me numrat e një humbjeje katastrofike dje në Champions

Motivimi i një prej figurave më të këqija europiane që e kujton Juventusin me vetëdijen se tashmë e ka kualifikimin në xhep nuk i pakëson përgjegjësitë, përkundrazi i rëndon për shkak të pamundësisë për të kuptuar vlerën e disa mbrëmjeve, në skena të caktuara dhe ndikimin e tyre në sezon – një hap i rëndësishëm prapa, një goditje nga pikëpamja psikologjike – që shkon përtej fitimit të ngushtë të momentit.

Sepse të mos jesh i detyruar të fitosh nuk do të thotë që humbja është pa dhimbje, larg saj. Dhe kur ka pak për të shpëtuar, kur më i miri në fushë është ndoshta një portier që ka pësuar katër gola, kur është faji i të gjithëve dhe si rrjedhim i askujt, është e pashmangshme thirrja e përgjegjësive të udhërrëfyesit teknik.

KUFIZIMET E METODËS – Me rikthimin e tij në pankinë pas dy vitesh jashtë, Allegri gjeti një futboll në të cilin “gcorto muso” mund të jetë një copëz, si në ndeshjen e parë të përjetuar në raste urgjente, por jo një strategji dhe aq më pak një metodë.

Një ide që nuk shpërblehet: nëse Juve shkon të luajë një ndeshje në pritje në shtëpinë e kampionëve të Europës dhe del me katër gola në shpinë, ata mund të shkojnë dhe ta luajnë vërtet, me kusht që në këta tre muajt e parë të sezonin të ketë ndërtuar diçka edhe për sa i përket propozimit të lojës.

Dhe në këtë, diferenca me kampionët e Europës ishte e thellë dhe sa vinte e rritej çdo minutë e më shumë. Gjithashtu sepse nuk është një histori e re ajo e Juventusit që nuk përpiqet të luajë ndeshjen, por ta konservojë atë, jo vetëm në aspektin e lojës, por edhe në aspektin e lëvizjeve taktike, me zëvënësime që vijnë gjithmonë shumë vonë për të lënë gjurmë në ndeshje në vend që të vuajë.

GJITHÇKA ZI – Humbja e Stamford Bridge rikthen ekuilibrin e një sezoni të jetuar deri më tani në rrëfimin e një Juventusi me dy fytyra, i cili filloi keq në Itali në valën e lamtumirës së Ronaldos, por shkëlqyes në Europë, falë natës së luanëve në ndeshjen e parë me Blues, nën iluzionin se mund të bënte një tjetër me përbërës të ngjashëm.

Thyerja e magjisë kontinentale pas katër fitoreve nga katër zgjon Zonjën duke u futur në vendin e gjashtë (të tetë për klasifikimin e shkëputur) në Serie A, ku sapo ka përjetuar një sukses në shtëpinë e Lazios, një vend i dytë në grupin e Champions League që ndryshon shumë në krahasim me të parin, me synimin për të ecur përpara në rast se kush do të jetë para raundit të dytë: për të shpresuar ende për primatin, bardhezinjtë kanë nevojë për një rezultat më të mirë në javën e fundit me Malmoe se atë që Chelsea do të bëjë në Zenit.

NUMRA HISTORIK – 21 gjuajtjet e Chelseat, duke shtuar ato në portë, ato jashtë dhe ato të pritura, Juve nuk i kishte pësuar për tre vjet. Nuk kishte pranuar katër gola kundër një ekipi anglez për gati dymbëdhjetë vjet, 4-1 me Fulham në Europa League, kujtojnë shifrat e Opta.

Humbja me një pasiv prej katër golave ​​ndaj Juventusit nuk kishte ndodhur për 17 vjet, 4-0 me Romën në shkurt 2004, atë kohë kur Totti ngacmonte me katër gishta “dhe në shtëpi”. Një disfatë me katër gola diferencë nga kundërshtari Juve nuk e kishte njohur në Europë që nga marsi i vitit 2000, në Kupën Uefa kundër Celta Vigo.

Këto janë shifra historike në përfaqësimin e “një ndeshjeje tragjike”, pasi Szczesny mundi ta pikturojë atë më shkëlqyeshëm në zemrën e Stamford Bridge. Në renditje, sezoni i Juventusit lëviz por jo shumë, por në mendje rrezikon të gërmojë një krater në ndërtimin e një mentaliteti nga i cili do të fillojë sërish.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *