Categories
Lajme Statistika

Champions, Juve dhe Inter tani bëjnë tifo kundër Milanit dhe Atalantës, zbulohet arsyeja

Me kualifikimin për në 1/16 e Champions League në xhep, në xhiron e fundit Interi dhe Juventusi do të mund të përballojnë edhe të “tifozojnë” kundër Milanit dhe Atalantës, nga pikëpamja ekonomike.

Në fakt, të ardhurat e lidhura me të ashtuquajturin market pool janë në lojë, kjo është pjesa e të drejtave televizive që UEFA u shpërndan pjesëmarrësve në kupat e Europës.

Një vlerë që ndryshon nga vendi në vend bazuar në atë se sa investojnë transmetuesit e kombeve individuale për sa i përket të drejtave televizive dhe që më pas u shpërndahet skuadrave në dy pjesë:

Champions: fasce e avversarie di Juve, Inter, Milan e Atalanta

E para lidhet me vendosjen në kampionat në sezonin e kaluar të katër klubeve pjesëmarrëse, ndërsa e dyta lidhet me numrin e ndeshjeve që secili klub luan në Champions League në sezon krahasuar me numrin e ndeshjeve të luajtura nga skuadrat e të njëjtit komb.

Në këtë rast, pra, Interi dhe Juventusi mund të mbledhin më shumë në rast se Milani dhe Atalanta ndalohen tashmë në fazën e grupeve.

Përllogaritjet për sezonin 2021/22 në lidhje me market pool të skuadrave italiane flasin për një shifër totale prej rreth 40 milionë euro, nga të cilat 20 milionë të shpërndara për renditjen e kampionatit 2020/21 dhe pjesa tjetër për sezonin aktual të Champions.

Champions League 2021/22, the draws: Inter top seed, Juve in 2ª, Atalanta in 3ª, Milan in 4ª

Duke supozuar që Milani dhe Atalanta ndalen në fazën e grupeve, me Interin dhe Juventusin të eliminuar menjëherë në raundin e 1/16, shifrat e të ardhurave do të ishin si më poshtë:

Inter: 5.7 milionë;
Juventus: 5.7 milionë;
Milan: 4.3 milionë;
Atalanta: 4.3 milionë.

Market pool Champions 2021/22, të ardhura për klubet
nëse të katërta do të kalonin në raundin e 1/16, duke u eliminuar menjëherë, shifrat do të ishin si më poshtë:

Juve, Inter, Milan e Atalanta: il calendario della Champions

Inter: 5 milionë;
Juventus: 5 milionë;
Milan: 5 milionë;
Atalanta: 5 milionë.

Pra, në thelb, me eliminimin e të katër skuadrave italiane në 1/16, Interi dhe Juve do të humbnin rreth 700 mijë euro.

Nëse nga ana tjetër, vetëm një mes Milanit dhe Atalantës do të kalonte grupet dhe më pas të treja italianet e mbetura do të eliminoheshin në raundin e 1/16, shifrat do të ishin si më poshtë:

Pronostici di oggi 18 aprile domenica: Atalanta-Juve, Napoli-Inter e altre  24

Inter: 5.3 milionë;
Juventus: 5.3 milionë;
Milan ose Atalanta: 5.3 milionë;
Milan ose Atalanta: 4 milionë.

Diferenca në këtë rast për Interin dhe Juven do të ishte rreth 400 mijë euro.

Natyrisht, në rastin e eliminimit të Milanit dhe Atalantës, hendeku i diferencës për sa i përket market pool do të zgjerohej në bazë të numrit të ndeshjeve që do të luanin zikaltrit dhe bardhezinjtë nga turi i 1/16 e në vazhdim.

Champions League 2021, programma e orario tv partite 2-3 novembre: in campo  Inter, Milan, Atalanta

Në rast se të dyja do të zbarkojnë në finale, për shembull (për të bërë të qartë se cila mund të jetë shifra maksimale), skuadrat italiane do t’i ndanin këto të ardhura të lidhura me pjesën e dytë të market pool:

Inter: 6.8 milionë;
Juventus: 6.8 milionë;
Milan: 3.2 milionë;
Atalanta: 3.2 milionë.Champions League draws: here are the groups of Inter, Juventus, Atalanta  and Milan. The Nerazzurri draw Real Madrid – direct

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *