Categories
Lajme

Danilo ndëshkon Juven, alternativat e tij nuk bindin: ja plani i ri revolucionar i Allegrit

Juventusi i parë në Londër kishte të bënte pa lojtarë të rëndësishëm, mbi të gjitha Chiellini dhe Dybala, liderë brenda dhe jashtë kësaj skuadre.

Argjentinasi luajti disa minuta në një ndeshje të komprometuar, por ka një tjetër amerikanojugor që në vend të kësaj u desh ta humbiste atë.

Ky është Danilo, i cili do të kthehet vetëm në vitin 2022: mungesa e tij minoi siguritë që Allegri po rindërtonte ngadalë. A do të çojë 4-0 tronditës në një revolucion taktik?

SA NDESHJE MUNGON DANILO – Braziliani mund të luajë kudo në mbrojtje, 3 ose 4, dhe është pjesa që i mundëson Allegrit të ndryshojë formë edhe gjatë ndeshjes në zhvillim, ndoshta për pak çaste.

Sipas Gazzetta dello Sport, në rastin më të mirë ai do të humbasë 9 ndeshje të Serie A (përfshirë përplasjet e drejtpërdrejta me Atalantën, Napolin dhe Romën: ndoshta edhe Milan në fund të janarit), e fundit e raundit të Champions League kundër Malmo dhe Superkupën e Italisë, e planifikuar për 12 janar kundër Interit.

CUADRADO NUK BIND – Problemi është se do të kishte dy zëvendësues në skuadër. Mattia De Sciglio, gjithashtu shpesh dhe me dëshirë jashtë për shkak të problemeve fizike, dhe Juan Cuadrado.

Por kolumbiani nuk e bind plotësisht Allegrin: vetëm dy herë në 17 ndeshje e ka vendosur në atë rol (Empoli dhe Sampdoria). E vetmja pasojë e mundshme, pra, është një ndryshim i modulit.

MBROJTJA ME TRE – Champions League do të ndalet deri në shkurt pas ndeshjes së fundit, angazhimet e rëndësishme të kombëtareve do të luhen në mars.

Ja pra që Chiellini, shumë pranë rikthimit, do të jetë në gjendje të marrë frymë dhe ndoshta të luajë me më shumë vazhdimësi me Juventusin. Një rekuperim thelbësor në pritje të kthimit të Danilos, sepse ndjesia është se Allegri dëshiron të rikthehet të luajë me 3 lojtarë mbrapa, me kapitenin në të majtë, Bonucci në qendër dhe de Ligt në të djathtë.

Problemet? Do të ishte vetëm Rugani si zëvendësues për të tre, dhe Chiesa do të drejtohej ndoshta në sulm, duke qenë se Allegri nuk e sheh atë si anësor të plotë.

Morata do të rrezikonte të qëndronte jashtë, i vetmi sulmues në një skuadër që lufton për të shënuar: a mund të jetë arna më e keqe se vrima?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *