Categories
Lajme

Ja kundërshtarët e mundshëm të Juves në Champions League: vendi i parë bëhet domosdoshmëri nëse nuk…

Pas javës së pestë nis të formohet tabloja e kualifikimit në 1/16 e Champions League: 11 nga 16 skuadra janë tashmë të sigurta, mbeten edhe pesë vende për t’u plotësuar: City, Liverpool, Ajax, Bayern Munich dhe Manchester United tashmë e kanë të sigurt vendin e parë; Real Madrid dhe Inter do ta luajnë në Bernabeu javën e fundit, ashtu si Chelsea dhe Juventus në distancë; Psg dhe Sporting i Lisbonës tashmë janë të sigurt për vendin e dytë.

Pesë të fundit të kualifikuar do të dalin nga grupi B (një mes Porto, Atletico Madrid dhe Milan), E (Barcelona ose Benfica), F (Villarreal ose Atalanta), G (Sevilla, Wolfsburg, Lille ose Salzburg).

KUNDËRSHTARËT – Për të përfunduar i pari, Juventusi do të duhet të bëjë një rezultat më të mirë se Chelsea: një përfundim me pikë të barabarta, në fakt, do t’i shpërblente anglezët pas 4-0 të pësuar në Londër.

Të mpohstësh Malmo, pra, dhe të shpresosh që Chelsea nuk do të bëjë të njëjtën gjë në Shën Petersburg; ose të barazosh, duke shpresuar për një humbje për blutë.

Sepse, përndryshe, me vendin e dytë është pothuajse e sigurt që do të kryqëzohesh me një të madhe tashmë në raundin e dytë: City i Pep Guardiolës, Bayern Munich i tmerrshëm, Liverpool, United i Cristiano Ronaldos…

Një short më dashamirëse do të thoshte Ajax, por mjafton të kthehemi dy vjet e gjysmë pas për të kuptuar se do të kishte pak dashamirës: nëse është e mundur, holandezët luajnë edhe më mirë.

Më pas është Real Madridi i panjohur, i cili nëse nuk humbet ndaj Interit do të shkojë të përballet me shortin e hekurt të të parit.

Midis këtyre të fundit, megjithatë, të vetmit të sigurt janë Sportingu dhe PSG për momentin. Me vendin e parë nuk do të duhej shumë, pra, për të merituar 1/16 në letër më pak sfiduese.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *