Dje shtatë italianë në fushë, ja prej sa kohësh nuk ndodhte që Juventus…

Juventus nuk kishte futur të paktën 7 italianë mes titullarëve prej të paktën 6 vite: është e vërtetë, kundër Romës e bëri pjesërisht për të kompensuar mungesat e disa titullarëve, por nuk mund të injorohet një kthim i tendencës që në sezonet e fundit kishte bërë skuadrën gjithnjë e më shumë ndërkombëtare.

Ndërkohë, mbrëmë në Allianz Stadium kuota azzurre pothuajse ishte totalisht në fushë, por ajo që është më e rëndësishme është procesi i kthimit në një ADN që klubi e ka treguar gjithmonë me krenari, me furnizimin e kombëtares italiane në dekada.

FLASHBACK – Është 16 maj 2015 dhe Massimiliano Allegri është në stolin e Juventusit për të kryer përmbysjen në San Siro kundër Interit, në atë rast me 8 italianë në formacionin titullar. I vetmi i pranishëm në të dyja rastet është Leonardo Bonucci, ndërsa të tjerët kanë ndryshuar të gjithë.

Në portë Marco Storari, në mbrojtje Andrea Barzagli dhe Simone Padoin, në mesfushë Stefano Sturaro, Claudio Marchisio dhe Romulo, përpara Alessandro Matri. Përjashtimet e vetme në atë rast janë Stephan Lichtsteiner, Roberto Pereyra dhe Alvaro Morata.

Duket si një jetë më parë kur lexon formacionin, dhe në fakt kanë kaluar nja dy breza. Mjafton të mendosh për 24 nëntorin 2020, as një vit më parë, kur për herë të parë Juventus (kundër Ferencvaros në Champions League) del në fushë pa italianë mes portës dhe mbrojtjes, duke thyer një traditë të përjetshme: nuk kishte ndodhur kurrë më parë.

E njëjta gjë ndodh në Serie A në fund të shkurtit t kaluar kundër Veronës: rasti i parë në ndeshjen numër 2947 në Serie A.

FAKTORËT – Nga vjen kjo kthesë? E nisim me pak cinizëm. Heqim Paulo Dybala-n, heqim Adrien Rabiot dhe Matthijs de Ligt dhe mbajmë Alex Sandro-n: këtu na duhet ngjyra azzurre. Por në shtëpi duhet të kesh italianë të vlefshëm dhe kohët e fundit Juventus ka lëvizur në këtë drejtim.

Moise Kean – vendimtar për fundosjen e Romës – u rithirr nga Anglia edhe për njohjen e tij të thellë të mjedisit përgjatë kohës tek Primavera, ndërsa dy sesionet e fundit të merkatos e kanë pasuruar skuadrën me shtyllat e ekipit kombëtar Federico Chiesa dhe Manuel Locatelli.

Me pak fjalë, rruga e italianëve është rizbuluar në merkato dhe as me çmime të ulta. Giorgio Chiellini nuk është larguar kurrë, Bonucci u largua, por u kthye menjëherë në shtëpi.

Pastaj, për meritën e madhe të Allegri-t, janë dy lojtarë mbi të cilët ndoshta pak do të kishin vënë bast pas vargjeve të gjata të paraqitjeve të shurdhëra dhe të dëshpëruara: Mattia De Sciglio dhe Federico Bernardeschi, të gjallëruar nga mbështetja e trajnerit dhe gati për të përfituar nga koha e dhënë.

ITALIANË DHE TË ITALIANIZUAR – Sigurisht, ishte një polakai që priti penalltinë e Jordan Veretout, por blloku azzurr nuk u shpërfytyrua në ndeshjen e madhe të dielën në mbrëmje. Goli i Kean nga krosimi i De Sciglio-s, disa ndërhyrje vendimtare nga çifti i mbrojtjes dhe një paraqitje e mjaftueshme për Locatelli-n dhe Bernardeschi-n. Ironikisht, dje lojtari më i keq në fushë ishte Chiesa, lojtari i momentit- me Dybala-n – ata që do të bënin të harrohej sa më shpejt largimi i CR7. Por në fund është pak a shumë kështu si funksionon në ekipet kombëtare që ecin mirë.

Nëse grupi jep, yllit i lejohet një ditë pushimi. Dhe të mos harrojmë se Alvaro Morata është praktikisht italian i adoptuar, se Wojciech Szczesny ka mbërritur në Serie A në 2015 dhe se Rodrigo Bentancur e bëri këtë kur ishte 20 vjeç. Danilo është më “i freskët”, por ai emër që tingëllon kaq italian do të thotë diçka.

Nuk lejoi avantazhin në Juve-Roma, merret vendimi për arbitrin Orsato

Daniele Orsato nuk do të pezullohet pas ndeshjes Juventus-Roma. Ky është pozicioni i AIA-s (shoqatës së arbitrave në Itali) dhe i dizenjatorit Gianluca Rocchit pas ndeshjes Juventus-Roma.

Penalltia e akorduar pas kontaktit Szczesny-Mkhitaryan dhe mungesa e lënies së avantazhit është konsideruar si diçka penalizuese për ekipin e Mourinhos, por vlerësohet si një “gabim-jogabim”.

Kjo do të thotë se ai nuk do të pezullohet dhe do të arbitrojë ndeshje në javën e ardhshme të Serisë A. 

Orsato mori në fraksion sekonde vendimin për të vërshëllyer penallti për Romën dhe ky është vendim korrekt, por lënia e avantazhit do të ishte gjëja e duhur.

AIA e ka këshilluar arbitrin që t’i jepte vetes disa sekonda për të marrë një vendim më të duhur. Megjithatë, në tërësi ky rast nuk është konsideruar negativ.

Nëse Orsato do të kishte lejuar avantazhin, atëherë VAR do të kishte korrigjuar vendimin e tij duke parë një prekje të topit me dorë të Mkhitaryan. Por në fillim ka qenë faulli i portierit të Juventusit dhe do të akordohej 11-metërsh. 

Kean sqaron një herë e përgjithmonë: “Kështu shqiptohet emri im” (VIDEO)

Juventusi siguron tre pikë mjaft të rëndësishme ndaj Romës, duke fituar me rezultatin 1-0, me Allegrin që fiton kështu ndeshjen e tij me Mourinhon.

Në minutën e 16-të, Moise Kean shënon një gol me kokë, që rezultoi të ishte i vetmi i këtij takimi.

Në minutën e 42-të, e ndihmuar dhe nga përdorimi i teknologjisë VAR, Roma fiton një penallti.Moise Kean - Player profile 21/22 | Transfermarkt

Përmes rrjeteve sociale të Juventusit, Moise Kean sqaron një herë e përgjithmonë pyetjen e shqiptimit të emrit të tij.

Federico Bernadeschi vazhdon të shkëlqejë pas një sezoni për tu harruar!

Andrea Pirlo vazhdimisht anashkalonte Federico Bernadeschi sezonin e kaluar, por Max Allegri e ka atë kryesorë, duke luajtur me të në krye të lojës së tij.

Anësori ishte i kufizuar në shumë pak paraqitje në sezonin e kaluar, me menaxherin e papërvojë që po përpiqej të gjente një vend për të kudo në ekip, para se të vendoste se ai mund të luante në raste të rralla si mbrojtës i majtë.

Ky padyshim nuk ishte roli i tij më i mirë, por ai nuk u ankua në shtyp për këtë, dhe ai bëri mirë në rolin e tij të ri, edhe pse ai përsëri u kthye në stol.

Juventus offer Bernardeschi in exchange for Milan star - AC Milan News

Roberto Mancini nuk hoqi dorë kurrë nga anësori, dhe Bernadeschi bëri përshtypje kur u thirr në kualifikimin për Euro 2020, para se të bënte të njëjtën gjë edhe gjatë turneut, dhe Allegri i ka dhënë mundësinë të vazhdojë të tregojë vlerën e tij këtë mandat.

27-vjeçari ishte një shkëndijë e rrallë e ndritshme gjatë takimit të vështirë të mbrëmshëm me Romën, me shumë prej sulmeve tona kryesore sulmuese që u mbytën nga hapësira dhe nuk arritën të çliroheshin, dhe ai iu afrua të shtonte epërsinë tonë në disa raste.

Pavarësisht nëse luan si një mesfushor i gjerë apo si pjesë e një treshe të përparme, ai vazhdon të tregojë luftën dhe aftësinë për të shkaktuar probleme të të gjitha llojeve për kundërshtarët e tij, dhe unë për të gjithë jam për të që ai të vazhdojë një vrapim në ekipin e parë Me

A humbi Pirlo një Çlojtarë’ duke anashkaluar vazhdimisht Bernadeschi?

Juve dhe Liverpool ne gjurmët e mesfushorit te Lazios! (FOTO)

Juventus është vene ne lëvizje për përforcimin e mesfushës ne mëkaton e ardhshme.

Një nga emrat me te lakmuar te Lazios është Sergej Milinkovic-Savic i cili kërkohet nder te tjera edhe nga Juventus.

Sipas fichajes.net, lojtari pëlqehet mbi te gjitha nga Juventus e Liverpool.

Për sa  i përket bardhezinjve, Allegri ka qene gjithnjë pëlqyer i tij dhe ka tentuar ta marre qe ne kohen kur ekipi drejtohej nga Marotta.

Te bindesh Lazion nuk është e lehte pasi deri me tani kane kërkuar gjithmonë 100 milionë euro për ta lenë lojtarin te lire.

Bardhezinjtë kane shume lojtare për te ofruar si Bernardeschi, De Sciglio ose Rugani.

Serie A, Juve: cinque azzurri dall'inizio con il Chievo. Così torna Signora  d'Italia

Ish-arbitri Bergonzi: Edhe une do te kisha bere si Orsato

Lidhur me ndeshjen Juventus-Roma foli edhe arbitri Mauro Bergonzi për emisionin Maracana. Ai u shpreh:

“ Unë do te kisha bere te njëjtën gjë me Orsaton ne atë situate. Ishte shume e vështire. Ai ishte pozicionuar shume mire dhe nuk pati kohe për te menduar nëse mund te ishte një avantazh.

Te fërshëllesh penalltinë ishte diçka e thjeshte dhe e menjëhershme. Gjate pushimit I tha disa gjera Cristantes por edhe duke gabuar vendosi ti përgjigjet lojtarit duke dhëne një shpjegim. Mbase edhe ai do te kishte preferuar te jepte golin por ishte një situate e vështire. ”

L'ex arbitro Bergonzi: "Il rigore su Cuadrado ha fatto ridere mezza Europa"

Çfarë do te kishte bere VAR nëse do te ishte vazhduar?

“ Do te ishte vlerësuar prekja me dore e Mkhitaryan qe për mua nuk ishte për tu ndëshkuar sepse nuk ishte e vullnetshme.”

Orsato ka përfunduar ne ciklonin e kritikave për ketë ndeshje ku si gjithmonë mediat analizojnë me kujdesin maksimal çdo gjë e cila mund te perceptohet ne favor te Juves.Mauro-Bergonzi-ex-arbitro - Calcio Atalanta

Mourinho si gjithmonë provokon tifozët e Juventusit, gjesti i portugezit bëhet viral

Jose Mourinho dhe tifozët e Juventusit asnjëherë nuk bëjnë paqe.

Në mbrëmjen e së dielës dy skuadrat e mëdha Juventus dhe Roma u përballën në Allianz Stadium ku Zonja e Vjetër fitoi me rezultat minimal 1-0.

Ishte një ndeshje e dominuar nga Roma, që krijuan shumë dhe mund të thuhet se u mposhtën pa meritë.

Por ajo që u bë virale pas ndeshjes ishte gjesti i Mourinhos kundrejt tifozëve bardhezi.

Curva Sud e Juventusit e fishkëllyen gjatë tërë ndeshjes, teksa Mourinho në fund të saj ua ngriti tre gishta, duke ia kujtuar ‘tripletën’ e fituar me Interin.

Të njëjtën gjë ‘Special One’ kundrejt tifozëve të Juventusit e kishte bërë edhe vite më parë sa ishte trajner i Manchester Unitedit dhe ku dy skuadrat u takuan në Ligën e Kampionëve.Jose Mourinho up to his old tricks as he repeats Juventus taunt after Roma loss | Football | Sport | Express.co.uk

Mourinho pas ndeshjes ka folur për DAZN duke shpjeguar gjestin e tij kundrejt tifozëve bardhezi.

“Natyrisht tifozët e Juventusit nuk janë të dashuruar me mua. Momenti më i vështirë për ta ishte kur fitova tripletën me Interin.

Gjithsesi me lojtarët, stafin teknik dhe drejtuesit ka respekt reciprok”, ka deklaruar Mourinho.

E turpshme, publikohet video ku tifozët romakë imitojnë Kean me ulërima majmuni (VIDEO)

Ulërima ràcíste. Përsëri për Moise Kean, i cili nuk gjen qetësi pas asaj që ndodhi gjithashtu në La Spezia.

Në minutën e 27 të pjesës së parë, sulmuesi i Juventusit shpërthen në anën e djathtë të zonës së kundërshtarit.

Është aty ku janë të vendosur tifozët e Romës, një sektor mysafirësh pothuajse i mbushur me rreth 800 tifozë të grumbulluar.

Kean 'just happy the ball went in' for Juventus - Football Italia

Askush nuk e ka kuptuar, në zhurmën e madhe të krijuar nga koret, por nga një video mund të perceptohen ndjeshëm ulërimat – sigurisht të një natyre ràcíste- drejtuar qendërsulmuesit të ri të Juventusit.

Shpresa qartësisht është se do të ketë kthjelltësi dhe se do të identifikohen fajtorët.

Pas Cagliari-t dhe La Spezia-s, këtë herë ishte ana verdhekuqe e Allianz Stadium ajo që goditi.

Juventus mposht Romën në Torino, Kean vendimtar - Abc News

Në Itali këto gjeste po bëhen të zakonshme dhe askush nuk po merr masa.

Vitet e fundit kanë ndodhur shumë raste dhe skuadra e vetme që ka vepruar me dorë të hekurt ka qenë Juventus, kjo edhe falë teknologjisë së brendshme të stadiumit që arrin të identifikojë autorët nëpërmjet kamerave.

Rasti i fundit ishte ai i portierit të Milan-it Maignan, që pasi u ofendua nga një tifoz juventin, klubi mori masa duke i paraqitur provat organeve kompetente.

Juve-Roma, ja tre gjërat interesante që nuk i vutë re

Juve Roma: tre gjërat që nuk i keni vënë re. Përveç fitores së katërt radhazi, polemika mbi arbitrimin e Orsato-s dhe ndeshjen e tretë radhazi me portënbe paprekur. Tre episode që i shpëtuan vëmendjes së shumicës.

1. Kthimi special në Allianz Stadium

Para startit të ndeshjes shikohet një kthim i mirëpritur në barin e Allianz Stadium. Stephan Lichtsteiner, protagonist në ciklin e 9 kampionateve rresht, ngjyros nxehmjen e ndeshjes së madhe.

Ish-mbrojtësi zviceran përshëndet të gjithë anëtarët e stafit të Massimiliano Allegri-t, duke rezervuar një përqafim të ngrohtë dhe një bisedë të gjatë me zëvendës trajnerin Landucci.

Juve Roma: le tre cose che non hai notato

2. Zaniolo u dëmtua, tifozët reagojnë kështu

Në minutën 26, Nicolò Zaniolo detyrohet (për fat të keq) të largohet nga fusha për shkak të dëmtimit, edhe një herë kundër Juventusit.

Tifozët e Juventusit e kuptojnë momentin dhe shoqërojnë largimin e xhevahirit të Romës me disa duartrokitje. Gjest i bukur i fair-play.

Nicolo Zaniolo scheduled to undergo knee scans - RomaPress.net

3. Mourinho në sallën e konferencave: “Pse është bosh në Romë?”

Batutë e bukur por thumbuese nga José Mourinho kur hyri në dhomën e konferencave për deklaratat klasike pas ndeshjes.

Trajneri portugez, i befasuar kur e pa atë të mbushur me gazetarë dhe njerëz të punës, tha: “Pse në Romë është bosh?”.

Jose Mourinho admits 'emotional connection with Newcastle' but remains  committed to Roma - Eurosport

“Ndjej vlerësim dhe besim nga klubi. Ja çfarë u transmetojmë të rinjve”, flet De Sciglio

Mattia De Sciglio foli për Dazn pas ndeshjes së fituar nga Juve kundër Romës:

“Vlerë e madhe e fitores, objektivi kryesor ishte të vazhdonim aty ku e lamë para pushimit. Ne patëm një ndeshje të shkëlqyer në një ndeshje të vështirë, të gjithë të bashkuar kundër një kundërshtari të madh. Ekipi punoi mirë, si me Chelsea-n dhe Torino-n, le të vazhdojmë kështu”.

KY GRUP ÇFARË SHPIRTI KA – “Është një rrugë ku padyshim që ka pasur dhe do të ketë vështirësi. Gjëja e rëndësishme është të qëndrojmë të bashkuar, po transmetojmë vlerat e këtij ekipi dhe shoqërie tek të rinjtë dhe po bëhemi një ekip i vërtetë”.

PARAQITJA DHE ALLEGRI – “Me siguri trajneri më jep besim, si gjithmonë, ai gjithmonë më ka bërë të ndiej besimin e tij, por edhe nga ana e ekipit. Unë jam i vlerësuar si një djalë dhe një lojtar. E rëndësishme sonte për besimin, shpresoj të gjej vazhdimësi në ndeshjet e ardhshme”.

RENDITJA – “Thotë se ne duhet të vazhdojmë kështu. Fitoret e fundit na kanë ngritur përsëri, na kanë afruar, procesi është i gjatë, por qëllimi është të kthehemi në majë”.