Gazzetta dello Sport: Juve merr vendimin për disa rezerva!

Juventus ka një numër të konsiderueshëm lojtarësh të cilët janë në skadencë kontrate.

Ndërkohë që Bernardeschi me paraqitjet e fundit tek Juventus dhe në kombëtare po fiton gjithnjë e më shumë pikë që mund të çojnë drejtuesit në rinovimin e kontratës, e njëjta gjë nuk mund të thuhet për lojtarë të tjerë.

Sipas Gazzetta dello Sport, De Sciglio do të largohet me parametër 0.

Mattia De Sciglio - Player profile 21/22 | Transfermarkt

Lojtari është kthyer në një rezervë të përhershme dhe tashmë Allegri nuk e aktivizon as me 5 zëvëndësimet. Për më tepër gjendja e tij fizike ka qënë gjithnjë problematike gjatë qëndrimit të tij në Torino. Ai ama pritet të qëndrojë deri në Qershor.

Nga ana tjetër edhe Perin është në skadencë dhe duket se nuk dëshiron të rinovojë për shkak se dëshiron të luajë titullar.

Për këtë arsye ai pritet që të largohet që në Janar. Juve beson tek ish-portieri i Primaveras Audero për të zëvëndësuar ish-portierin e Genoas.Inter Could Sign Sampdoria's Emil Audero To Replace Samir Handanovic,  Italian Media Claim

Juventusi po planifikon të bëjë një lëvizje për yllin e Man.City që në muajin janar, ja si qëndron situata

Sipas raportimeve të fundit, Juventus po planifikon të bëjë një lëvizje për yllin e Manchester City, Bernardo Silva.

Juventus ë ka pasur një fillim të ngadalshëm të sezonit në Serie A dhe aktualisht është në vendin e 7 pasi fitoi vetëm tre nga shtatë ndeshjet e saj të para.

Juventus do të shikojë për t’u ngjitur në renditje duke përmirësuar skuadrën sapo të hapet dritarja e transferimeve dhe, sipas CalcioMercato, sytë janë vënë tek Bernardo.

Është raportuar se Zonja e Vjetër ka kontaktuar tashmë City-n për të zbuluar synimet e Blues me 27-vjeçarin, pasi klubi duket se do të largojë mesfushorë si Aaron Ramsey dhe Weston McKennie.

Raporti thotë se Juventus do të përpiqet të sigurojë Bernardo-n në huazim në janar, ose deri në fund të sezonit ose me një mundësi për ta blerë, dhe se “negociatat do të intensifikohen” pasi të kenë bërë disa shitje.

Duket se portugezi ka qenë i etur për të lënë Etihad Stadium gjatë verës dhe ai ishte lidhur vazhdimisht me një lëvizje në Spanjë.Bernardo Silva has told Manchester City he wants a transfer this summer,  manager Pep Guardiola confirms - Eurosport

Sidoqoftë, asnjë lëvizje nuk u materializua dhe Bernardo ka vazhduar të ketë një fillim të shkëlqyer të sezonit.

Ai ka gjetur sërish formën e tij më të mirë dhe është bërë vendimtar për Pep Guardiola-n edhe një herë, duke filluar tetë ndeshjet e fundit të Premier League dhe Champions League.

Me katër vite të mbetura në kontratën e tij, Man.City nuk është nën presion për ta shitur dhe duket se nuk ka gjasa që të lejojnë një nga lojtarët e tyre më të mirë të largohet në huazim.

UEFA Champions League on Twitter: "🔵⚫️ Club Brugge wonderkid Charles De  Ketelaere on target ⚽️ #UCL… "

Ndërkohë, Manchester City thuhet se është ndër disa klube që ka treguar interes për yllin e Club Brugge Charles De Ketelaere.

Sulmuesi 20-vjeçar tashmë ka 84 ndeshje me ekipin e parë, duke shënuar katër herë këtë sezon, dhe do të luajë kundër Manchester City-t në Champions League javën e ardhshme.

Sidoqoftë, sipas Fichajes, përmes TeamTalk, Manchester United, Liverpool, Arsenal dhe Leicester City gjithashtu i janë bashkuar garës.

Crystal Palace don't need to buy Aaron Ramsey or John Swift in the January  transfer window - Mark Wyatt - football.london

Pogba tek Juve? Ja sa milionë Euro i kërkon francezi në sezon bardhezinjve…

Skuadra e Juventusit duhet t’i ofrojë mesfushorit Paul Pogba pagë vjetore prej dhjetë milionë eurosh për ta kthyer në Torino, ka shkruar të martën “Tuttomercatoweb”.

Bëhet e ditur se Pogba është i gatshëm t’i bashkohet Juventusit në fund të këtij edicioni kur edhe i skadon kontrata me Manchester Unitedin.

Mesfushori francez nuk po dëshiron ta rinovojë kontratën me ekipin anglez dhe Juventusi ka mundësinë ta transferojë si lojtarë të lirë në verë nëse ia plotëson kushtet atij. 

Pogba asnjëherë nuk e ka fshehur dëshirën për t’u rikthyer te Juventusi, ekip për të cilin luajti katër sezone dhe fitoi katër tituj kampioni në Serie A.

Ai në vitin 2016 iu bashkua Unitedit për 105 milionë euro dhe këtë sezon ka shtatë asistime në nëntë paraqitje në të gjitha garat.

Corriere dello Sport: Kulusevski është çelësi për të arritur tek…

Juventus është një nga ekipet më të interesuara për shërbimet e sulmuesit serb Dusan Vlahovic i cili nuk dëshiron të rinovojë kontratën e tij me Fiorentinën.

Commisso nuk ka ndërmend të bëjë ulje dhe pretendon 75 milionë euro për të lënë lojtarin të lirë.

Kjo me shpresën se ekipet angleze dhe Atletico Madrid do të marrin pjesë në ankand.

Juventus nga ana e saj është e gatshme ti ofrojë lojtarit rrogën prej 6 milionë euro në sezon që kërkohet nga agjentët e tij dhe është e gatshme të sakrifikojë Kulusevskin për të arritur tek serbi.

Suedezi pëlqehet shumë nga trajneri Italiano dhe kjo mund të ulë ndjeshëm pretendimet e ekipit vjollcë.

Juve nga ana tjetër nuk ka ndërmend të blejë përfundimisht Moratan në fund të sezonit dhe shpreson që Vlahovic të jetë sulmuesi për sezonet e ardhshme.

E do Ancelotti, Juve gati të shkëbejë Rabiot me një tjetër mesfushor madrilen

Ky aktuali duhet të jetë sezoni i kthesës përfundimtare për karrierën e Adrien Rabiot.

Mesfushori francez ka arritur sezonin e tij të tretë te Juventus, por vështirë se ka arritur ndonjëherë të tregojë potencialin e tij të plotë.

Ish- lojtari i PSG ka një talent të madh të pashprehur, dhe tifozët, mjedisi dhe stafi prisnin të shihinin atë të lulëzonte në këto sezone te Juventus.

Juventus must be patient with Rabiot but he will reach the top, says Blanc  | Goal.com

Deri më tani nuk ka ndodhur dhe madje me Allegri-n ai vazhdon të udhëtojë shumë në rryma alternative.

Trajneri livornez u përpoq ta bënte përgjegjës edhe me deklaratat e tij dhe ai kërkon cilësi, sasi dhe madje një numër të mirë golash prej tij.

Komponentët që tani për tani kanë çaluar, veçanërisht në shenjën e mos vazhdueshmërisë.

Manchester United to make Rabiot bid -Juvefc.com

Prandaj Rabiot nuk është plotësisht bindës për Allegrin tani për tani, i cili përkundrazi do të donte një lojtar me karakteristikat e Dani Ceballos, pranë rikthimit te Real Madrid pas dëmtimit por larg të qenit në qendër të projektit të Carlo Ancelotti-t.

Nga ana tjetër, trajneri italian i klubit spanjoll e vlerëson shumë Rabiot, madje edhe kohët e fundit kur ishte te Everton.

Prandaj francezi, pa një ndryshim vendimtar të ingranazheve, mund të jetë një lloj ‘sakrifice’ në janar për të kënaqur Allegri-n.

Rabiot: "I feel good" - Juventus

Në fakt, nëse lind mundësia, nuk mund të përjashtohet një shkëmbim i barabartë mes dy mesfushorëve të cilët janë pothuajse të njëjtën moshë dhe me vlerë të barabartë ekonomike, rreth 30 milionë euro secili.

Real-it do t’i duhej një mesfushor më shumë fizik, ndërsa Juve do të kishte nevojë për një interpretues më teknik si Ceballos.

ë dy kanë kontratat e tyre përkatëse që skadojnë në 2023 me futbollistin e Real-it i cili merr një pagë prej rreth 3 milionë dhe lojtarin e Juventusit i cili në vend të kësaj arrin 7 milionë neto.

Juventus: Rabiot picks up muscle injury - Football Italia

Janar drithërues për Juven, dy goditje në mesfushë dhe një sakrificë për Vlahovic: ja lëvizjet

A reflektohen efektet e ndryshimit të klimës edhe në merkato? Përtej batutave, Juventus po përgatitet për një janar jashtëzakonisht të nxehtë, nga pikëpamja e negociatave të merkatos.

Për ato që duket se janë perspektivat, në fakt, mund të fillohet të flitet për rindërtim sesa për një merkato riparimi.

MESFUSHA- “Gjithmonë atje, atje në mes”. Kur bëhet fjalë për merkaton dhe Juventusin, është e pamundur të mos fillosh nga mesfusha. Megjithë ardhjen e Locatelli-t dhe kthimin e Arthur, ende mungon diçka në mesfushë.

Për këtë arsye, drejtuesit e Juventusit po mendojnë për një goditje të dyfishtë. Sipas Corriere dello Sport, francezi Aurelien Tchouameni mbetet në krye të listës së blerjeve.

Për të, Monaco ka vendsour një vlerë prej 40 milionë euro dhe, mes shumë të tjerëve, do të kishte një interesim nga Chelsea, ndërsa nga Spanja çojnë drejt pistës së Real Madrid.

Juventusi, nga ana e saj, mund të vendosë në pjatë Weston McKennie, i cili është një nga të sakrifikuarit, për të bërë vend për nënshkrime të reja.

Elementi tjetër në skuadër që konsiderohet i sakrifikueshëm është Ramsey, interesimi i Newcastle mbetet i fortë për të. Uellsiani do të lironte një mesfushor tjetër:

Donny van de Beek. Holandezi është në limite me United dhe Juve ka pasur tashmë kontakt me rrethin e lojtarit: nëse Djajtë e Kuq do të hapnin negociatat me formulën e huazimit, Cherubini do të regjistrohej në garën për ta afruar.

VLAHOVIC – Pavarësisht mosrinovimit të kontratës, sulmuesi nuk do të largohet me çmim të ulët: “Refuzimi i rinovimit të kontratës nga Vlahovic dhe agjentët e tij është diçka që shkon përtej dinamikës normale të merkatos, në kushtet e duhura qendërsulmuesi serb në fakt mund të largohet edhe në janar.

Por është Commisso ai që dëshiron të imponojë këto kushte: në mënyra, në kohë, në shifra. Përndryshe Vlahovic nuk do të lihet të shkojë, edhe me koston e mbajtjes së tij për një vit e gjysmë dhe më pas duke e parë atë të largohet me një transferim falas.

Nuk është 30 qershori 2023 ku Fiorentina dëshiron të arrijë për të zgjidhur çështjen e Vlahovic, por Commisso-s nuk i mungon vendosmëria për të vazhduar betejën e tij edhe deri në skadimin natyral të kontratës”.

Çmimi fillestar, për t’u ulur në tryezën e negociatave, do të ishte rreth 75 milionë. Juventus, megjithatë, do të ishte i gatshëm të ulte kërkesat ekonomike, duke futur një lojtar të rëndësishëm:

“Nëse është e nevojshme, Juve do të ishte gati të sakrifikonte edhe Dejan Kulusevski-n për t’i bërë vend atij (vetë Fiorentina do ta kishte një mendim), duke shkuar përtej shitjeve të atyre lojtarëve që kanë qenë në shitje për ca kohë, pa harruar të drejtën e blerjes së Alvaro Morata-s për momentin i lënë pezull. Kërkesat për një pagë neto 6 milionë me komision të lartë ndaj agjentit trembin shumë më pak. Dhe ka nga ata që betohen se Vlahovic do të ishte gati të vinte Juven si zgjedhjen e tij të parë ose në çdo rast në një nivel me pretendentët kryesorë”.

La Stampa: Juve bisedon me agjentët e lojtarit të United!

Juventus është e interesuar për përforcime me kosto të ulët. Një ndër objektivat e Cherubinit është mesfushori hollandez i Manchester United Van de Beek.

Ish lojtari i Ajax nuk është përshtatur sic duhet tek Djajtë e Kuq dhe kërkon të ndryshojë ekip.

Sipas La Stampa Juve ka nisur bisedimet me agjentët e tij për të kuptuar nëse ekziston mundësia e një transferimi në Janar apo gjatë merkatos verore.

Përshtypjet janë të mira duke qënë se lojtari nuk po aktivizohet rregullisht në Manchester.

Van de Beek u transferua tek Manchester United në Gushtin e 2020 për 35 milionë paund plus 5 bonus. Në 39 ndeshje të luajtura ka arritur të shënojë vetëm 1 gol.

Juve e pëlqen atë për aftësitë ë ka për të luajtur si trekuartist dhe si mesfushor gjë që ofron mundësinë e aktivizimit në module të ndryshme.

Lojtarë të mëdhenjë me parametër 0 në Itali! Ja situata…

Juventus, Inter e Milan duhet të jenë të kujdesshëm pasi lojtarët e tyre më të mirë mund të largohen në Qershor me parametër 0.

Këtë temë e analizoi Defensacentral.com duke u përqëndruar tek Paulo Dybala, Marcelo Brozovic e Franck Kessie. Të tre këta lojtarë duket se kanë përfunduar në shënjestrën e Florentino Perez.

Pavarësisht krizës financiare, presidenti i Real Madrid po mendon për përforcimin e mëtejshëm të ekipit për Ancelottin dhe disa nga emrat me parametër 0 mund të jenë një opsion i arsyeshëm, duke ndjekur politikën që ndoqi edhe PSG merkaton e fundit.

Një gjë të tillë Real bëri edhe me Alaba këtë sezon duke e marrë falas nga Bayern dhe shpreson të bëjë të njejtën gjë edhe me Mbappé, Rüdiger e Süle.

Të gjithë këta lojtarë duken më se të kënaqur për tu transferuar tek Real jo vetëm për shkak të famës së klubit por edhe për arsye ekonomike.

Dybala duket deri tani lojtari i vetëm mes listës së përmendur që është shumë pranë rinovimit të kontratës.

Oferta nga Premier League, kontratë tre vjeçare për lojtarin e Juves, mund të kryhet në janar

Situata te Juventus është mjaft e thjeshtë në lidhje me merkaton: pa një shitje, asnjë blerje nuk mund të kryhet.

Massimiliano Allegri është gjithashtu i vetëdijshëm për këtë, dhe në këtë moment ai mbetet i fokusuar në përmirësimin dhe vlerësimin e materialit tashmë të pranishëm në skuadër.

Ndërkohë, megjithatë, një nga situatat më të vështira për Juven mund të zhbllokohet: Aaron Ramsey mund t’i thotë lamtumirë ‘Zonjës së Vjetër’ dhe të kthehet në Premier League.

Njeriu i brendshëm i merkatos, Ekrem Konur, në profilin e tij në ‘Twitter’, zbuloi se fuqia e re e futbollit anglez ia ka vënë syrin Serie A ose më saktë Juventusit. Sipas gazetarit, në fakt, Newcastle United tashmë i ka ofruar një marrëveshje trevjeçare Aaron Ramsey-t.

Mesfushori uellsian, i cili mbërriti në një transferim falas në Torino dy vjet më parë, nuk ishte i suksesshëm te Juventus dhe klubi do të ishte shumë i lumtur të hiqte qafe pagën e tij neto prej 7.5 milionë në sezon.

Lamtumira e Ramsey-t, ndoshta tashmë në merkaton dimërore, mund të lejojë Federico Cherubini-n të provojë një goditje në hyrje: siç u tha në CMIT TV, i preferuari i Juventusit në mesfushë do të ishte Tchouameni.

Për talentin 21 vjeçar të Monaco megjithatë, Juve do të duhet të përballet me konkurrencën nga Chelsea dhe emra të tjerë të mëdhenj anglezë.

Të largosh Aaron Ramsey, i cili ka luajtur më shumë me Uellsin sesa me Juventusin që nga marsi, do të përfaqësonte një lëvizje të rëndësishme për sa i përket tregut të merkatos.

3 emra për zëvëndësuesin e Szczesny për Juven!

Juventus mendon për të ardhmen e portës. Szczesny është shfaqur në rënie gjatë këtij sezoi dhe ka marrë shpesh nota të ulëta nga analistët.

Juventus po mendon për të rinovuar ekipin dhe synon lojtarë që të kushtojnë pak e të përfitojnë pak. Polaku ka një kontratë dëri në 2024 prej 6.5 milionë euro në sezon dhe Juventus shpreson të lirohet nga rroga e tij duke e larguar në fund të sezonit.

Sipas fichajes.net, Juve e ka gjetur tashmë zëvëndësuesin e polakut. Emrat janë disa. I pari është Bernd Leno i Arsenal i cili k anjë kontratë deri në 2023 dhe kushton më pak se 20 milionë euro.

Emri tjetër është Yassine Bounou i Sevilla i cili po tërheq vëmëndjen e shumë ekipeve të mëdha. Kontrata e tij skadon në 2024 dhe vlera e merkatos është 18 milionë euro.

Emri i fundit është më pak interesanti por më eksperti. Bëhet fjalë për zvicerianin Yann Sommer i cili ka kontratën në skadencë në 2023 dhe mnd të përfundojë karrierën e gjatë në Gjermani për një aventura të re në Itali. Kontrata e tij skadon në 2023 dhe vlera e kartonit është 10 milionë euro.