Barzagli: “Allegri në këtë gjë është shumë i aftë”, trajneri përgjigjet i emocionuar…

“Të gjithë e marrin si të mirëqenë, por Max është një magjistar në këtë. Me të vërtetë. Ai e bën këtë me lojtarët, i rigjallëron dhe u jep besim, shikoni se të menaxhosh kështu te Juventus, 20 djem me situata të ndryshme, nuk është kaq e lehtë. Ai në këtë gjë është shumë i fortë”.

Andrea Barzagli donte ta lartësonte Max Allegri-n në këtë mënyrë në diskutimet pas ndeshjes kundër Romës.

Dhe trajneri, në lidhje me paraqitjet e Kean, Bernardeschi-t dhe De Sciglio, u përgjigj menjëherë me një buzëqeshje plot emocion:

“Besimi që u jap? Falënderoj Andrea-n (Barzagli) për fjalët e mira. Duhet të jetë kështu, cilësitë e këtyre djemve janë dhe kur ata dalin në fushë duhet të jenë të qetë dhe të lumtur, nuk është se brenda natës bëhen pak më shumë të mirë”.

Barzagli më pas shtoi:

“Është një fitore që peshon shumë për Juventusin, edhe nëse Roma meritonte diçka më shumë për lojën që krijoi dhe filloi. Në ndeshjet e fundit kemi parë përsëri Juventusin e Allegri-t, sfida kundër Chelsea-t është emblema dhe ishte kthesa.

Ishte një ndeshje e vuajtur dhe prej aty e fituan, kishin dëshirë për të luajtur më mirë dhe sot (dje) mungonin Dybala dhe Morata”.

Luajtën bashkë vetëm 15 minuta, a është kjo mesfusha më e mirë e Juves?

Ngjarjet më vendimtare të Juventus-Roma 1-0 mbrëmë në Allianz Stadium u zhvilluan të gjitha në pjesën e parë: një gol nga Kean dhe një penallti e pritur nga Szczesny.

Por ishte në çerekun e fundit të lojës që u zhvillua një tjetër që, mbase, në fund të sezonit do të jemi në gjendje të kujtojmë si vërtet vendimtare: hyrjen e Arthur në fushë në minutën e 76, në të parën paraqitje të tij këtë sezon pas operacionit të korrikut.

ASET PERFEKT – Braziliani zuri vendin e tij në mes të Bentancur dhe Locatelli, deri në atë moment tandem i një mesfushe me dy, e cila me hyrjen e Arthur u bënë tre.

Kush shkruante tashmë është i bindur që nga sezoni i kaluar në domosdoshmërinë e Arthur për Juven, jo si një fenomen, por si lojtari i vetëm në skuadër i aftë për të qenë regjisor. Ky opinion nuk ka ndryshuar me ardhjen e Locatelli-t, një pjesë shumë e rëndësishme për mesfushën e Juventusit, por jo një playmaker.

Për këtë arsye, pesëmbëdhjetë minutat e fundit të Juve-Roma mund të përfaqësojnë një moment vendimtar për Allegri-n: Arthur regjisor, Bentancur dhe Locatelli mezzali. Akti i parë i mesfushës “reale” të Juventusit.

EDHE MË MIRË – Por formula e përsosur, në rastin e një mesfushe me tre me Arthur n në regji, është ndoshta një tjetër. Dhe së shpejti do të shohim nëse Allegri është i të njëjtit mendim: njëri midis Locatelli dhe Bentancur nga njëra anë, një midis Rabiot dhe McKennie nga ana tjetër.

Me fjalë të tjera: në anët e numrit 5, një “digë qeveritare” (Locatelli ose Bentancur) dhe një që futet brenda zonës (Rabiot ose McKennie). Jo të dy së bashku.

MBETET ALTERNATIVA – Pastaj kur Arthur nuk është i disponueshëm, dhe e dimë se ekziston një rrezik me të, do të jetë e mundur të kthehet në formulat e testuara dhe të dukshme gjerësisht në këto dy muajt e parë të sezonit. Por të paktën tani të gjitha zgjidhjet e mesfushës janë në dispozicion të trajnerit. Dhe në ato 15 minutat e fundit pamë diçka të bukur. Muzikë e re, maestro!

Calciomercato.it: Juve planifikon ndryshimet ne sulm

Juventus deshiron te vazhdoje procesin e rinovimit te ekipit gjate veres dhe ky proces pritet te preke edhe Alvaro Moratan, pavaresisht 20 milioneve te shpenzuar deri me tani per huazimin e ekipit.

Sipas calciomercato.it, Juve deshiron te nenshkruaje Dusan Vlahovic i cili shihet si nje sulmues i cili mund te luaje per disa vite ne nivele te larta.

Cherubini eshte i gatshem te investoje shifra te rendesishme me kusht qe Fiore te pranoje nje operacion shumevjecar per huazim me detyrim blerje.

Fiorentina pretendon 80 milione euro per ta lene te lire pavaresisht kontrates se tij ne skadence.

Allegri per Jtv: Djemte ishin shume te afte

Max Allegri foli per JTV per sfiden e fituar kunder Romes. Ja intervista e plote:

“Sot fituam dhe nuk ishte e thjeshte. Djemte ishin shume te afte. Kean eshte shume i zoti per te shenuar por duhet te permiresohet ne menaxhimin e aksionit.

Bernardeschit po nuk i pelqeu vetja eshte i rendesishem. De Sciglion e njoh prej 10 vitesh.

Cfare duhet permiresuar? “Mbajtja e topit dhe pasimet finale ne 30 metershin e fundit”

Po gjeni alkimine e duhur? “Djemte kane deshire te sakrifikohen. Duan te permiresohen. Jemi vetem ne fillim”

Ke do te aktivizosh kunder Zenit?
” Nuk do te jete ndeshje e lehte. Do te vendos te marten sepse amerimano-jugoret erdhen te premten.

Alex Sandro mezi qendronte ne kembe. Duhet te shikoj si jane edhe Chiellni, De Ligt e Morata”- perfundoi Allegri.

Dazn zbulon audion mes Orsato-s dhe Cristante-s: “Ma hidhni mua fajin se humbët penalltinë?”

Juventus-Roma me tension të lartë në fund të pjesës së parë: Roma, në disavantazhin e një goli, hyn në zonë me Abraham që duket se prek Mkhitaryan (asistenti Bindoni në fakt sinjalizon pozicion jashtë loje, pastaj mohohet nga VAR) por prekja është nga Danilo i cili kështu e vë armenin përsëri në lojë.

Verdhekuqtë, megjithatë, nuk arrijnë të realizojnë, prekje nga Szczesny, kështu që gjyqtari vërshëllon një penallti pa pritur një avantazh të mundshëm që arrin në të vërtetë: topi përfundon në këmbët e Abraham i cili shënon një gol të padobishëm sepse penalltia tashmë ishte caktuar.

Nga vendi Veretout më pas godet nga njëmbëdhjetë metra dhe mohohet nga Szczesny.

Rast brenda rasti, prekja e fundit e Mkhitaryan për Abraham (i cili pastaj shënon) është me dorë: nëse avantazhi do të ishte dhënë, VAR do të kishte anuluar golin, megjithatë duke dhënë penalltinë dhe duke e bërë zgjedhjen e Orsato-s më pak vendimtare.

Duke folur për avantazhin, në rregullat e futbollit, në faqen 93, rregulli 12 thotë:

“Avantazhi nuk duhet të zbatohet në situata që përfshijnë një lojë të keqe serioze, sjellje të dhunshme ose një shkelje që përfshin një paralajmërim të dytë, përveç nëse ekziston një mundësi e qartë për të shënuar gol”.

AUDIO NË TUNELIN E DHOMAVE TË ZHVESHJES: “TEK PENALLTITË NUK JEPET AVANTAZHI”

Në intervalin e ndeshjes, Dazn ka bërë të dëgjohet një audio e një bisede midis Orsato-s dhe Cristante-s në tunelin e dhomës së zhveshjes me gjyqtarin që mbronte veten:

“Portieri del, penallti, pozicion jashtë loje, dhe nëse nuk vërshëllej? Tek penalltitë nuk jepet avantazhi. Dhe pastaj më fajësoni mua sepse humbi penalltinë?”.

José Mourinho nuk i le polemikat: “Për penalltinë nuk flas, por ato tre minuta shtesë tregojnë qëllimet e arbitrit”

José Mourinho nuk heq dorë nga thumbimi i Orsato-s edhe pse ai nuk zhytet shumë në diskutime pas rastit të golit të pasuksesshëm ndaj Abraham:

“Nuk dua të flas për penalltinë, dua të izolohem. Por vetëm tre minutat e kohës shtesës në pjesën e dytë tregojnë një qëllim nga ana e arbitrit. Portugezi komplimenton ekipin e tij:

“Bravo Roma. Shpresoj se dikush nga Juventus ta thotë publikisht atë që na thanë në dhomat e zhveshjes”.

Duke folur për Dazn, portugezi komentoi humbjen në Allianz Stadium: “Ne duhet të flasim për zero pikë të grumbulluara, por unë përgëzoj skuadrën time në të gjitha aspektet.

Natyrisht që një nokaut mbetet i tillë, por nëse shikoj projektin dhe rrugën tonë shkoi mirë. Unë mund të bëjë një gabim ose të ketë një mendim tjetër, por kush meritonte të fitonte humbi”.

Mou dhe diskutimi midis Abraham dhe Veretout se kush duhet të godiste penalltinë:

“Tammy është një djalë trim, ai kishte hyrë në aksionin e penalltisë, pak minuta para se të kishte një shans dhe donte ta gjuante. Ne kemi një listë të penalltive: i pari është Veretout, nëse Jordan dëshiron të gjuajë ai është ai që vendos”.

Allegri i drejtë: “Roma meritonte barazimin, për ne rezultati është i mirë. Fituam si skuadër”

Analiza e Massimiliano Allegri-t, në DAZN pas suksesit të Juventusit kundër Romës.

“Është një rezultat i mirë, për herë të tretë ne nuk kemi pranuar gol kundër një ekipi fizik dhe teknik si Roma. Në fillim u përpoqëm t’i sulmonin dhe t’u bënim pressing lart, u treguan të aftë dhe ngadalë filluam të luanim.

Një gol i bukur, ende duhet të rritemi dhe të bëjmë më mirë pranë zonës së penalltisë.

Kemi shumë lojtarë kundërsulmi, kur luajmë topin në vend na ndodh të biem pak në gjumë. I kemi dhënë një goditje tjetër renditjes, tani vëmendja shkon tek Champions League.

Sonte mungonte Morata, de Ligt, Dybala dhe Rabiot, por ata që dolën në fushë bënë mirë. Mirë shpirti i treguar, është normale që ende kemi nevojë të përmirësohemi. Faza e qarkullimit të topit është më e mirë, duhet të dimë të përshpejtojmë”.

A është kthyer Juvja e Allegrit-?

“Szczesny sot i ka kthyer skuadrës vlerën e saj, po tregon një vazhdimësi të performancës. Ne kemi luajtur si ekip dhe për pjesë të caktuara të ndeshjes me qarkullim të mirë, duhet të përmirësohemi në njëzet e pesë metrat e fundit:.

Mourinho tha se shpreson që dikush do të njohë meritat e Romës.

“Ishte e vështirë të luash kundër Romës, meritonin plotësisht barazimin, por janë ndseshje që luhen tek episodet. Kur luan si ekip, episodet vijnë nga ana jote, ata janë ndër më të mirat në kampionat.”

U mbështetët tek Bernardeschi, Kean dhe De Sciglio të cilët kanë përjetuar një sezon të komplikuar.

“Ata janë lojtarë cilësorë, kur dalin në fushë duhet të jenë të qetë. E njoh De Sciglio-n prej dhjetë vjetësh, ka bërë vetëm gjysmën e karrierës që mund të bënte. Nëse e ka bërë këtë karrierë do të thotë se duhet të ketë disa kufizime sepse pastaj luan ndsehje të mëdha si sonte. Ne duhet të kemi besim tek këta lojtarë”.

Është Champions League dhe më pas Inter, çfarë do të thotë të arrish në një sfidë që mund të thotë shumë për Juven?

“Mes të dyjave ishte e rëndësishme të fitonim sot, shkon në një pikë nga vendi i katërt. Duhet të çimentojmë kalimin e raundit dhe më pas të përgatitemi për sfidën në Milano”.

Polemika tek penalltia, ja çfarë thotë rregullorja që i jep të drejtë Orsato-s

Polemika të furishme në mbrëmjen e javës së tetë të Serie A, e cila pa Juventusin dhe Romën të përballen në Allianz Stadium. Pas avantazhit të Juves me Kean, penalltia e caktuar për kryeqytetasit që çoi në kaos në fushë, në mediat sociale dhe në deklarata.

Orsato, arbitri i ndeshjes, në fakt i caktoi penalltinë Romës pas një faulli të Szczesny ndaj Mkhitaryan: topi kishte hyrë tashmë në rrjetë pas prekjes së Abraham, i cili u ngrit pas një kontakti tjetër të dyshimtë me Danilo-n në zonën e penalltisë.

Gjyqtari i Juventus-Roma ndaloi lojën dhe caktoi penalltinë pas një kontrolli të gjatë me VAR dhe flamurit fillestar të ngritur nga arbitri i linjës: asnjë pozicion jashtë loje, asnjë avantazh dhe penallti për verdhekuqtë e humbur nga Veretout, me pritjen e Szczesny.

Juve-Roma 1-0: Kean condanna Mourinho ma è bufera su Orsato

ÇFARË THOTË RREGULLORJA – Avantazhi nuk duhet të zbatohet në situata që përfshijnë një lojë të keqe serioze, sjellje të dhunshme ose një shkelje që përfshin një paralajmërim të dytë, përveç nëse ekziston një mundësi e qartë për të shënuar një gol.

Në këtë rast, gjyqtari do të duhet ta dërgojë lojtarin jashtë në ndalesën e parë të lojës.

Nëse, megjithatë, lojtari luan topin ose përballet / ndërhyn me një kundërshtar, gjyqtari do të ndalojë lojën, do ta largojë lojtarin dhe do të rifillojë lojën me një goditje të lirë indirekte, përveç nëse lojtari kryen një shkelje më serioze.Juventus-Roma, la moviola: Orsato fischia rigore prima che Abraham segni il  gol del possibile 1-1, il caso - Eurosport

Zbuloni notat e ndeshjes, MVP i papritur është De Sciglio, keq Chiesa, Bernardeschi thelbësor

Ulërima e Szczesny. Dhe një psherëtimë lehtësimi që vlen tre pikë. Juve mundi Romën në Allianz Stadium: vendos goli karambolik që fillon nga koka e Bentancur dhe mbërrin në ballin e Moise Kean.

Një puthje fati që përsëritet menjëherë pas, sepse pika kryesore e ndeshjes është në thelb kjo: gabimi i Chiellini-t, kundërsulmi i Romës, driblimi i Abraham që kthehet në dalje fatale të Szczesny-t.

Duket si sfondi i ngjarjes së zakonshme, domethënë e një barazimi të kapur në një ndeshje pa krye (dhe kush e di me cilin përfundim). Në vend të kësaj Tek kujdeset për të.Image

Tek i ringjallur. Szczesny i rilindur: pritje e madhe mbi Veretout dhe Juve e cila me pragmatizëm, me djersë, sjell në shtëpi një fitore me një peshë specifike supersonike.

Nga nata magjike e portierit polak tek vështirësitë e Chiesa-s, ja cilat janë notat e ndeshjes:

SZCZESNY 7.5 – Mund të nxjerrim thënie të vjetra për elasticitetin. Rreth asaj se si qëndronte kur gjithçka përreth tij rrezikonte të shembet. Një rikthim i bukur, pavarësisht nga gjithçka.Image

DE SCIGLIO 6.5 – Sepse kërkesa është pikërisht ajo: vëmendje, guxim, zemër përtej pengesave. De Sciglio është në mbrëmjen e duhur dhe dinakërisë: i jep vetes duartrokitje bindëse nga një publik shpesh jo bujar.

BONUCCI 5.5 – Një goditje në sternum dhe gulçim. Pothuajse për nëntëdhjetë minuta. Arsyetimi është aty, performanca më pak. Juve është një thes grushti që vetëm pastron fushën. Por disa lexime janë të mrekullueshme.

CHIELLINI 5.5 – Ajo dalje e pakuptimtë, gabimi, penalltia e pritur më pas nga Szczesny. Të gjitha në një çast, e cila ndikon në një ndeshje të tërë. Megjithatë është. Megjithatë u ndje. Megjithatë Abraham-in e mbajti mirë, të paktën në pjesë të mëdha të ndeshjes.Image

DANILO 6 – Me fazat të alternuara, varet se sa shtyhet në anën e tij. Mbetet thelbësor për dublimet e tij, nga qendra në mbrojtësin e djathtë.

CUADRADO 5.5 – Natë e shëmtuar dhe Juan i vuan të gjitha. Gabimet e prekjes, mbylljeve, besimit me topin. I falet.

LOCATELLI 6 – I tiji është një mision i dyfishtë: të gjejë dhe të gjendet. Ai rritet kur Juve rritet. Ose mbase është ai që ndryshon gjërat.Image

BENTANCUR 6.5 – Oh, mund ta shihni se uruguajani ka vrapuar pa pushim, sepse ndeshja e Bentës është një magnet për Juven dhe një fatkeqësi për Romën. Përpara është gjithmonë i rrezikshëm, prapa merr veç goditje. Siç nuk është parë prej kohësh.

BERNARDESCHI 6 – Roveshatë dhe goditje e thatë me të majtën. Mbrëmja e tij ka anë pozitive, përpiqet të zgjojë Juven në fazën sulmuese. Më i rrezikshmi në fazën e avancuar.

KEAN 7 – Goli është një shpërblim për meritën. Dhe merita ishte ajo e besimit. Gjithë kohës. Sepse dikton thellësinë dhe mban peshën ofensive. Edhe me shpatulla të ngushta.Image

CHIESA 5 – Më njerëzor. Në gabimet dhe në mosnjohjen se si të reagojë ndaj gabimeve të tij. Ta mbyllë shpejt këtë paraqitje në bagazhin e kujtimeve: nuk do të flasim më.

MORATA 6 – Lufton dhe përpiqet. Një shenjë se ai është mirë.

KULUSEVSKI 6.5 – Niset dhe bën gjërat e duhura. Di më në fund se si të jetë një armë.

ARTHUR 6 – Cilësi, dhe këtë e tregon. Ashtu si dëshira për t’u treguar dhe për të rekuperuar në hierarki.

ALEX SANDRO p.v. – Funksional. Image

Mbyllet pjesa e parë! Szczesny hero, mban Juven në avantazh! (VIDEO)

Ndeshja e javës së tetë në Serie A mes Juves dhe Romës zhvillohet në Allianz Stadium  dhe ka startuar në orën 20:45,.

Nuk është një Juventus i shkëlqyeshëm, por për momentin rezultati është tronditës.

krosimi i De Sciglio ishte vendimtare në të cilën Kean zë portierin  është në mes të trajektores së goditjes me kokë të Bentancur e cila kështu mashtron Rui Patricio duke kaluar Juven në avantazh,

Roma është më e manovrueshme, por përpiqet të shpérthéjë. Ata e bëjnë atë me një gabim të Chiellini i cili hap dyert për kundërsulmin e Abrahamit që më pas  Szczesny shkakton penalltinë për faullin ndaj Mkhitaryan.

Por është Szczesny ai që del në skenë shumë mirë në penalltinë e goditur nga Veretout i cili kupton krahun dhe e pret.

Dhe zhurma e Stadiumit konfirmon besimin e madh në numrin një të Juves. Pjesa e parë mbyllet me rezultatin 1-0 me golin e vetëm të shënuar nga Moise Kean.